/

Meta, 2030 Yılına Kadar Bir Milyar İnsanı Metaverse Evreninde Görmeyi Bekliyor

Meta, şu anda çok belirsiz bir konsept olmasına rağmen, önümüzdeki on yıl içinde bir milyarı aşkın insanın metaverse evrenine katılacağına inanıyor. CEO Mark Zuckerberg, metaverse dijital içeriğinin satın alınmasının 2030 yılına kadar şirkete yüz milyarlarca dolar getireceğini düşünüyor. Böylelikle Meta, halihazırda VR ve AR donanım ve yazılımları araştırmak ve geliştirmek için milyarlarca yatırım yaptığı Reality Labs’in hızla büyüyen açığını da kapatacak.

Şu anda, nüfusun yalnızca küçük bir yüzdesinin sanal gerçeklik donanımına sahip olduğu ve büyük üreticilerin birkaç özel artırılmış gerçeklik cihazının piyasa sürüldüğü göz önüne alındığında bu durum ancak uzak bir gelecek gibi görünüyor. Apple ve Google, akıllı telefonlar için AR çözümleri geliştirdi fakat Meta, metaverse’e erişmek için özel donanımların gerekmeyeceği yönünde çalışmaların peşinde.

Herhangi bir modern bilgisayar, tablet veya akıllı telefon, sanal içeriği görüntülemek için yeterli performansa sahip. Ancak tamamen sürükleyici deneyim ister VR kulaklık ister AR gözlüğü olsun, yalnızca başa takılan bir ekran arayıcılığıyla kullanılabilir.

Meta, içerik oluşturucularında kesintiye gitmeden, metaverse donanım ve yazılım altyapısına büyük yatırımlar yapmaya devam etmeyi planlıyor. Aynı zamanda Meta böyle bir evreni tek başına inşa edemeyeceğinin de farkında. Şirket, Facebook ve Instagram’da olduğu gibi, içerik üreticilerin yaratıcılığı ve yenilikçiliğine ihtiyaç duyuyor.

Zuckerberg, Meta’nın planının her zaman bir ihtiyacı karşılamak ve üzerinden gelir elde etmeden önce bir milyar kullanıcıya ulaştıran hizmetler oluşturmak olduğunu açıkladı. Bu önümüzdeki 5 ila 10 yılın, Meta hisse talep etmeye başlamadan önce işletmeler ve tüketiciler için düşük maliyetli bir metaverse deneyiminden yararlanmak için nadir bir fırsat olabileceği anlamına geliyor.

Bu yalnızca Meta’nın stratejisi değil. Çoğu internet tabanlı şirket tarafından kullanılan büyüme yöntemi. Önce büyümeye, sonra paraya odaklanmak strandart bir uygulama haline geldi. Gelecekte metaverse, kullanıcıları elinde tutacak kadar uygun fiyatlı olurken hizmetleri finanse edebilmek için bir dengeleme adımına ihtiyaç duyacak.

Meta, 2030 yılına kadar bir milyar insanın VR kulaklığı takmasını sağlayamasa da metaverse’ün aktif bir büyüme alanı olacağı şüphe götürmez bir gerçek.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın