/

Google’dan Çalışanlarına Kürtaj Yasasıyla İlgili Mektup

Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade davasını (Amerika Birleşik Devletleri’nde kürtajın anayasal bir hak olduğunu ortaya koyan davanın adı) bozma kararının ardından Google’ın genel sekreteri Fiona Cicconi, çalışanlara Google’ın karara verdiği yanıt hakkında bilgi veren personel çapında bir e-posta gönderdi.

Fiona Cicconi, tüm ABD çalışanlarına bir e-posta gönderdi. Diğer şeylerin yanı sıra e-posta, Google çalışanlarının gerekçe göstermeden yer değiştirme başvurusunda bulunabileceğini ve yer değiştirme sürecinden sorumlu kişilerin istekleri değerlendirirken durumun farkında olacağını vurguluyor. Geçen Ağustos ayında Bloomberg tarafından bildirilen bir e-postada Google, çalışanlarına önceki birkaç ay içinde uzaktan çalışmak veya yer değiştirmek için 10.000 talebin yüzde 85’inin onaylandığını söyledi.

Yüksek Mahkemenin kararı, kürtajı ABD genelinde yasa dışı kılmıyor, bunun yerine kararı eyalet hükümetlerine bırakıyor. Louisiana, Missouri ve Kentucky de dahil olmak üzere bazı eyaletler kürtaj haklarını derhal kısıtladı. Google’ın genel merkezinin bulunduğu Kaliforniya da dahil olmak üzere diğer eyaletler, kendi sınırları içinde kürtaj haklarını koruma sözü verdiler.

İşte mektubun tamamı:

Herkese selam,

Bu sabah ABD Yüksek Mahkemesi, Dobbs v. Jackson Kadın Sağlığı Örgütü davasında Roe v. Wade’i geri alan bir karar verdi.

Bu, çoğumuzu özellikle de kadınları derinden etkileyen ve ülke için büyük bir değişiklik. İster işlemek için yer ve zaman istemek, konuşmak, iş dışında gönüllü olmak, hiç tartışmak istememek ya da tamamen başka bir şey olsun herkes kendi tarzında cevap verecektir. Lütfen iş arkadaşlarınızın neler hissettiğine dikkat edin ve her zaman olduğu gibi birbirinize saygılı davranın.

Bir şirket olarak eşitlik bizim için olağanüstü önemlidir ve bu kararın insanların sağlığı, yaşamları ve kariyerleri üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri paylaşıyoruz. Üreme sağlığıyla ilgili bilgileri ürünlerimizde erişilebilir kılmak için çalışmaya ve kullanıcı gizliliğini korumak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Google çalışanlarını ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemek için ABD sosyal yardım planımız ve sağlık sigortamız, bir çalışanın yaşadığı ve çalıştığı yerlerde mevcut olmayan eyalet dışı tıbbi prosedürleri kapsar. Google çalışanları ayrıca gerekçe göstermeden yer değiştirme başvurusunda bulunabilir ve bu süreci denetleyenler durumun farkında olacaktır.

Önümüzdeki günlerde ABD’deki Google çalışanları için destek oturumları düzenleyeceğiz. Bunlar Google News’de yayınlanacaktır.

Lütfen önümüzdeki günlerde Google topluluğunuza güvenmekten çekinmeyin, kendinize ve birbirinize iyi bakmaya devam edin.

Google sözcüsü Nicolas Lopez, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından şirketin yer değiştirme politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını doğruladı. Bu, Google’ın çalışanlara yeni bir avantaj sağlamak yerine yalnızca seçeneklerini hatırlattığı anlamına geliyor.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir cevap yazın