//

Google, Wikipedia’nın İlk Müşterisi Oldu

Google, Wikipedia’nın arkasındaki kâr amacı gütmeyen grup olan Wikimedia Vakfı’na içeriğini arama motorunda kullanması için ödeme yapmayı kabul etti.

Çevrimiçi ansiklopediyi denetleyen yardım kuruluşu olan Wikimedia Vakfı, geçen yıl başlattığı ticari girişimi Wikimedia Enterprise için ödeme yapan ilk müşterilerinin Google ve kâr amacı gütmeyen dijital kütüphane İnternet Arşivi olduğunu duyurdu.

Google, ana arama sonuçlarına eşlik eden bir kenar çubuğu olan “bilgi paneli” için Wikimedia kaynaklı materyalleri kullanarak Wikipedia’dan veri sağlıyor ve böylelikle arama içeriğini de zenginleştiriyor. Google Arama Ortaklıkları Genel Müdürü Tim Palmer, Wikimedia ile yeni ortaklığın içerik kaynak bulma sürecini daha verimli hale getirmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Vakıf, yeni ticari girişimin bireysel kullanıcılar için bu düzenlemeyi değiştirmeyeceğini söyledi. Dünyanın en çok ziyaret edilen web sitelerinden biri olan Wikipedia’nın, kullanımı ücretsiz ve gönüllüleri tarafından güncellenen bir kaynak olma özelliğini koruyacağını belirtti.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın