/

Spotify’dan Yeni Arkadaş Etkinliği Özelliği: Topluluk

Spotify, mobil kullanıcıların, arkadaşlarının gerçek zamanlı olarak ne tür müzikler dinlediğini ve uygulamadaki özel bir yerde son zamanlarda hangi çalma listelerini güncellediklerini görmelerine olanak tanıyan “Topluluk” adlı yeni bir özellik geliştiriyor.

Şirket bugün masaüstünde, planladığı Topluluk özelliğine benzer bir “Arkadaş Etkinliği” özelliği sunuyor. Ancak kullanıcıların mobil cihazlarda aynı özelliğe erişimi henüz sınırlı. Spotify, özelliğin erken test aşamalarında olduğunu doğruladı ancak daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddetti.

Şirketin kökleri, arkadaş grafiğini oluşturmak için Facebook entegrasyonundan yararlanarak şirketin daha önceki günlerde büyümesine yardımcı olmuştu. Ancak daha sonraki yıllarda Spotify, akış rakiplerine göre bir avantaj sağlamak için kişiselleştirme özelliklerine daha fazla baktı. Bireysel dinleyiciye göre özelleştirilmiş oynatma listeleri, Spotify’ın amiral gemisi Discover Weekly gibi, kullanıcıların arkadaşlarının ne dinlediğini görmekten çok ilgisini çekmeye ve elde tutmaya yardımcı oluyordu. Sonuç olarak şirketin kullanıcıların kişisel arkadaş ağlarına odaklanması üründe vurgulandı.

Bazı insanlar hâlâ mobil cihazlarda Arkadaş Etkinliğine erişmek istese de şirket 2019’da topluluk forumlarında bir kullanıcı isteğinin yaklaşık 7.451 oy almasının ardından bu özelliği ekleme planlarını iptal etti. Ancak şimdi Spotify rotasını değiştiriyor gibi görünüyor.

Şu anda özellik uygulamada herkese açık olarak gösterilmese de mobil kullanıcılar iOS cihazlarındaki Safari tarayıcısına “spotify:community” yazarak bu yeni Topluluk özelliğine erişebilir. Ekleme ilk olarak Spotify uygulama güncellemelerinin daha uzun bir listesinin ortasında, bu ayın başlarında Twitter’da özelliğin bir videosunu paylaşan Chris Messina tarafından fark edildi.

Uygulamada görünen Topluluk merkezinde, sayfanın üst kısmında yatay bir “Oynatma Listesi Güncellemeleri” satırı, ardından dikey olarak kaydırılabilir bir arkadaş listesi, şu anda ne dinlediklerini ve bu dinlemenin ne zaman gerçekleştiğine ilişkin zaman damgalarını görürsünüz.

Aktif olarak dinleyen kişiler için adlarının ve müzik seçiminin yanında animasyonlu müzik ekolayzır çubukları görünür. Aksi takdirde, ekran size arkadaşınızın Spotify’ı ne zaman ve ne dinlediğini gösterecektir. Topluluk sekmesinin güncellenmiş bir sürümünde Spotify, en son eklemeleri görebilmeniz için çalma listesi güncellemelerine zaman damgaları da ekledi.

Özellik, testlerde tam olarak işlevsel görünmüyor. Şu anda şarkı listesini görmek için çalma listelerine dokunabilirsiniz, ancak bir arkadaşınızın müziğine dokunmak şarkıyı da çalmanıza izin vermiyor. Bu, özellik halka açık hale geldiğinde veya kullanıma sunulduğunda büyük olasılıkla değişecektir.

Spotify, Friend Activity (Arkadaş Etkinliği) özelliklerine öncelik vermemiş olsa da Meta (Facebook) ile yakın ilişkisini sürdürüyor. Spotify kullanıcılarının sosyal grafikleri, genç nesillerin artık daha sık TikTok aracılığıyla yeni müzikler keşfetmesine ve birçok Z Kuşağı kullanıcısının bir Facebook hesabına sahip olmamasına rağmen bugün hâlâ bir Facebook entegrasyonuna güveniyor. Örneğin geçen yıl Spotify ve Facebook, Spotify’ı Facebook uygulamasından yayınlayacak bir mini oynatıcı üzerinde ortaklık kurdu. Ancak Facebook, Metaverse çabalarına odaklanmak için bir dizi ses projesini durdurmadan önce kısa bir süre podcast’lerde Spotify ile rekabet etti.

Mobilde bir sosyal özelliğin eklenmesi, bir şekilde Facebook’tan ayrılsaydı daha da heyecan verici olurdu. Ancak özelliğin mevcut sürümü, durumun böyle olduğunu göstermiyor.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir cevap yazın