Vefat Eden Büyükannenizden Masallar Duymak İster misiniz?

Okan Köroğlu

Amazon’un Alexa’sı yakında size vefat eden bir büyüğünüzün sesinden masallar okuyabilecek. Amazon, Alexa’nın bu yeniliği ile yapay zekada çıtayı daha yukarı taşımayı hedefliyor.

Amazon’un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Alexa Baş Bilimcisi Rohit Prasad, şirketin bugün Las Vegas’ta düzenlediği yıllık konferansta şirketin akıllı asistanı için gelecek bir dizi yeni özelliği duyurdu. Bu özellikler arasında en çok dikkat çekeni, kısa ses kliplerini daha uzun konuşmalarla sentezleyebilen potansiyel yeni bir özellik oldu.

Amazon’un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Alexa Baş Bilimcisi Rohit Prasad

Etkinlikte sunulan senaryoya göre, ölen bir yakının sesi (örneğin bir büyükanne veya büyükbaba), yatmadan önce toruna bir hikaye okumak için kullanılabilecek. Prasad, şirketin yeni teknolojiyi kullanarak sadece bir dakikalık konuşma ile çok etkileyici bazı ses çıktıları elde edebildiğini belirtiyor.

Yönetici, “Bu, stüdyoda saatlerce kayıt yapmak yerine bir dakikadan daha az kayıtla yüksek kaliteli bir ses üretmeyi öğrenmemiz gereken icatlar gerektiriyordu” diye belirtiyor ve ekliyor “Bunu gerçekleştirmenin yolu, sorunu bir ses yaratma yolu değil, bir ses dönüştürme görevi çerçevesinde ele almak. Hayallerimizin ve bilimimiz olan AI’ın altın çağında yaşıyoruz.”

Rohit Prasad’ın verdiği bilgiler şu an için oldukça yetersiz gibi görünse de Amazon’un üzerine geliştirme yapamayacağı yenilikleri açıklamadığı herkes tarafından biliniyor. Bu önemli Alexa geliştirmesinin ilk demolarının yakında yayınlanabileceği düşünülüyor.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.