Pride Ayında Google’dan Sürpriz: “LGBTQ+ Sahibi” Etiketi

Okan Köroğlu

Google bugün, Haritalar ve Arama’ya, insanların işletmelerini LGBTQ+ sahibi olarak tanımlamalarına olanak sağlayacak yeni bir etiket eklediğini duyurdu. 

Yeni etiket artık Google’da doğrulanmış bir işletme profiline sahip satıcılar tarafından kullanılabilir durumda. Fakat uygulama şu an için sadece ABD’deki işletme profili sahiplerini kapsıyor.

Bu yeni etiket, siyahların, Latin kökenlilerin, gazilerin ve kadınların sahip olduğu mevcut seçeneklerin arasına eklenmiş oluyor. Etiket ayrıca, Arama ve Haritalar’daki işletme profillerinde görünen “LGBTQ+ dostu” ve “transseksüel güvenli alan” etiketlerini de genişletiyor.

Mackenzie Thomas

Google’ın ürün ve pazarlama dahil etme sorumlusu Mackenzie Thomas yaptığı açıklamada, “Başkalarının kendi topluluklarında LGBTQ+ sahibi işletmeleri bulmasını kolaylaştırmak istiyoruz” dedi.  “Bugünden itibaren, Google’da  doğrulanmış bir İşletme Profiline sahip ABD’deki satıcılar, profillerine LGBTQ+’a ait bir özellik ekleyerek müşterilerin onları Arama ve Haritalar aracılığıyla bulmasını ve desteklemesini kolaylaştırabilir.”

Google, konu ile ilgili gelen sorulara verdiği cevapta kendi kendini tanımlamanın isteğe bağlı olduğunu ve şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki perakendeciler tarafından kullanılabildiğini, bu özelliğin yayılması için çalışacaklarını belirtti. Herhangi bir işletmeyi haritalarda arayan müşteriler, kimlik özniteliklerini kullanarak işletmeler için filtreleme yapabilecek. Bu filtreler arasında artık LGBTQ+ sahibi etiketi de yer alacak.

Satıcılarda, Merchant Center’larında oturum açıp “İşletme bilgileri” sayfasına giderek işletme profillerine etiket ekleyebilecek. 

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.