Mark Zuckerberg’den Yeni VR Kulaklık Prototipleri

Sinem Sarıgül

Meta’nın Reality Labs bölümü, hafif ve hiper gerçekçi sanal gerçeklik grafiklerine yönelik yol haritasında yeni prototipler ortaya çıkardı. Buluşlar tüketiciye hazır olmaktan henüz çok uzak. Ancak kod adı Butterscotch, Starburst, Holocake 2 ve Mirror Lake olan tasarımlar, mevcut Quest 2 ekranından daha ince ayrıntıları destekleyen ince ve parlak bir şekilde aydınlatılmış bir kulaklığa eklenebilir.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve Reality Labs baş bilim adamı Michael Abrash, diğer Reality Labs üyeleriyle birlikte geçen hafta sanal bir toplantıda çalışmalarını sundu. Etkinlik, Meta’nın zaman makineleri olarak adlandırdığı tasarımlara odaklandı: Süper parlak bir arka ışık veya süper yüksek çözünürlüklü ekran gibi belirli bir özelliği test etmeye yönelik büyük konsept kanıtları. Zuckerberg gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda gerçekçiliğe doğru büyük bir adımın ortasında olduğumuzu düşünüyorum. Mükemmel bir doğruluğa sahip sahneler yaratmamızın o kadar uzun süreceğini sanmıyorum.” dedi. Ekran teknolojisi, bu bulmacanın çözülmemiş tek parçası değil. Ancak Meta’nın yoğun VR (sanal gerçeklik) donanım araştırmasının ona destek verdiği bir alandır.”

Meta Reality Labs’den bir prototip tasarım duvarı.

Zuckerberg, geçen yılki ilk duyurusunun ardından 2022’de Project Cambria kod adlı üst düzey bir kulaklığı gönderme planlarını yineledi. Cambria, video beslemesini dahili ekrana geçirebilen yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde tam VR’yi ve karma gerçekliği destekler. Ayrıca gelecekteki Meta kulaklıklar için önemli bir özellik olan göz takibi ile birlikte gönderilecek. Zuckerberg, Meta’nın buradan iki farklı VR başlığı planladığını söylüyor: Biri günümüzün Quest 2’si gibi ucuz ve tüketici odaklı kalacak, diğeri ise üretici veya profesyonel düzeyde bir pazarı hedefleyen şirketin en yeni teknolojisini içerecek. Bu, şirketin önceden Cambria ve Quest 2 için güncellemeler planladığını bildiriyor. Ancak bu prototipler görüşmede tartışılmadı.

Butterscotch yüksek çözünürlüklü kulaklık prototipi.

Meta’nın VR kulaklıkları, görüntüleri bir ekranla engellemek yerine gerçek dünyaya yansıtmayı amaçlayan ayrı bir artırılmış gerçeklik akıllı gözlük serisinin yanında. Meta yakın zamanda birinci nesil AR (artırılmış gerçeklik) gözlüklerinin lansmanını azalttı ve genel olarak VR ekranları tüketicilere AR hologramlarından çok daha hızlı ulaştı. Ancak Meta’nın prototipleri, şirketin ne kadar ileri gitmesi gerektiğini düşündüğünü gösteriyor.

Butterscotch, Varjo gibi şirketlerin üst düzey kulaklıklarında bulabileceğiniz ama mevcut Meta serisinde bulamayacağınız, retina kalitesine yakın bir kulaklık ekranı denemesidir. Tasarım hiçbir yerde sevk edilebilir değil ve Meta Quest 2’nin 110 derecelik görüş alanını kabaca yarıya indirmeyi gerektiriyor. Ancak, Quest 2’nin (bir tür) göz başına 1832 x 1920 piksel çözünürlüğünün yaklaşık 2,5 katını sunar ve kullanıcıların 20/20 görüş çizgisini bir göz tablosunda okumasına izin verir. Zuckerberg, görüş alanı derecesi başına yaklaşık 55 piksel, Meta’nın derece başına 60 piksel retina standardının biraz altında ve Varjo’nun derece başına 64 pikselinden biraz daha düşük olduğunu söylüyor.

Starburst kulaklık prototipi.

Starburst, Butterscotch’tan daha az sevk edilebilir ancak benzer şekilde etkileyici bir yükseltmeyi test ediyor. Hacimli tasarım, ağırlığını desteklemek için tutamaçlar gerektiren güçlü bir lamba kullanır ve 20.000 nit parlaklık ile yüksek dinamik aralıklı (HDR) aydınlatma üretir. Zuckerberg, “Bu, ilk nesil için bir ürün yönü olarak düşünülmesi çılgınca pratik değil ancak onu daha fazla araştırma ve çalışma için bir test ortamı olarak kullanıyoruz. Tüm bu çalışmanın amacı, görsel gerçekçiliğe yaklaşmaya başlayabilmemiz için yeterince anlamlı iyileştirmeler yapmamıza izin verecek teknik yolların hangileri olduğunu belirlememize yardımcı olmaktır. ” diyor.

Jüri hâlâ uygun bir lazer kaynağı konusunda kararsız.

Holocake 2 ters yönde hareket ederek Meta’nın VR başlıklarını daha ince ve daha hafif hale getirme seçeneklerini keşfediyor. Bu, neredeyse düz bir panelin kalın bir kırılma lensi yerine geçmesini sağlayan bir ışık bükme tekniği olan holografik optik üzerine inşa edilmiş 2020 tasarımının vârisidir. Sonuç, güneş gözlüğü kadar ince olabilir. Ancak Meta hâlâ, bugün yaygın olarak kullanılan OLED’leri değil, neredeyse kesinlikle bir lazere güç verecek bağımsız bir ışık kaynağı geliştirmeye çalışıyor. Zuckerberg, “Spesifikasyonlarımızı karşılayan, tüketici için uygun bir lazer elde etmek için çok fazla mühendislik yapmamız gerekecek: Bu güvenli, düşük maliyetli ve verimli ve ince bir VR kulaklığına sığabilir. Dürüst olmak gerekirse bugün itibariyle jüri hâlâ uygun bir lazer kaynağı konusunda kararsız.” diyor.

Sunumda ayrıca, kullanıcıların baktığı yere bağlı olarak odak düzlemlerini değiştirebilen uzun süredir devam eden bir prototip serisi olan Half Dome da tartışıldı. Bu değişken odaklı optikler, 2017’de hantal bir mekanik sistem olarak başladı ve daha sonra bir dizi sıvı kristal merceğe geçti ve dahili Meta araştırmasına göre, VR’de daha inandırıcı (ve fiziksel olarak rahat) bir derinlik yanılsaması yaratabilirler.

Holocake 2 prototipi.

Meta, Half Dome’un teknolojisini 2020’de “prime time için neredeyse hazır” olarak nitelendirdi. Ancak Zuckerberg bu konuda daha ölçülü. “prime time” yorumuyla ilgili bir soruya yanıt olarak “Bu şeyler oldukça uzak. Üzerinde çalışıyoruz, gerçekten gelecek kulaklıklardan birine dahil etmek istiyoruz, bir noktada bunu yapacağımızdan eminim. Ancak bugün bununla alakalı hiçbir şeyi önceden duyurmayacağım. ” dedi. 

Reality Labs, Ağustos ayındaki SIGGRAPH fuarında karma gerçeklik için gerçek dünya görüntülerinin nasıl daha doğru şekilde çekileceği dahil olmak üzere daha fazla araştırmayı tartışacak.

Yukarıdaki tasarımlar, Zuckerberg’in etkinlik sırasında kısaca gösterdiği gerçek donanımlar. Ancak Meta ayrıca Mirror Lake adında, esasen ilham verici ve hiç inşa edilmemiş bir prototip ortaya çıkardı. Tasarım, Meta’nın hantal Quest donanımından çok bir çift kayak gözlüğüne benziyor ve Holocake 2’nin ince optiklerini, Starburst’un HDR özelliklerini ve Butterscotch’un çözünürlüğünü içerecek. Abrash, bununla alakalı olarak “Yeni nesil eksiksiz bir görüntüleme sisteminin nasıl görünebileceğini gösteriyor.” dedi. Bu özelliklerin yanı sıra Mirror Lake, kullanıcının gözlerinin bir görüntüsünü yansıtan ve kulaklığın dışındaki insanlar için fiziksel ayrılık hissini azaltan dışa bakan bir ekran içerecek. Meta bu esrarengiz özelliği geçen yıl bir prototipte gösterdi ve artık konseptle ilgilenen tek şirket olmayabilir. Çünkü Apple’ın söylentili kulaklık için benzer bir özelliği düşündüğü söyleniyor. Fikir, Meta’nın geleceğinin çoğunu riske attığı bir karma gerçeklik dünyası için tasarlandı. Ancak bugün şirket, yol boyunca artan adımları vurguluyor.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.