Hepsiburada Amazon’a Rakip mi Olmaya Çalışıyor?

Nazlican Vatansever

Hepsiburada, Türkiye’ye girdiği günden bu yana 7,90₺ fiyatı ile çok cazip bir abonelik sunan Amazon Prime’a rakip bir sistem deniyora benziyor. Firmanın 9,90₺’ye satışa sunduğu fakat sonra sitesinden kaldırdığı ürün, sektörün uzmanları tarafından bir nevi kullanıcı nabzı yoklandığı yolunda yorumlandı.

Hepsiburada Premium, Amazon’un sunduğu Prime aboneliği karşısında sektöre iddialı bir giriş yapmayı planladığı görülüyor. Hepsiburada’nın bu yeni abonelik sisteminde:

  • Tüm alışverişlerde herhangi bir ürün sınırı olmadan ücretsiz kargo
  • Üyelik boyunca aylık ücreti 22₺ olan BluTV’nin ücretsiz kullanımı
  • Kapıda iade hizmetinden ücretsiz yararlanma
  • Mobilyalarda ücretsiz montaj hizmeti
  • Her alışverişte %3 oranında HepsiPapel kazanma fırsatı
  • Çağrı merkezine öncelikli bağlanma hakkı gibi ayrıcalıklar mevcut.

Hepsiburada, 9.90 TL’ye ürüne göre değişen ve ortalama birkaç yüz liralık mobilya montaj hizmeti, kapıdan iade ve Prime Video rakibi BlueTv gibi hizmetler vadediyor. Buna karşılık Amazon Prime tarafında 7,90 TL’ye Amazon Prime aldığınızda abonelere özel kampanyalara, ücretsiz ve limitsiz kargolara, Prime Video ve Gaming gibi ek hizmetlere erişebiliyorsunuz. Hatta yalnızca önümüzdeki ay ücretsiz verilecek oyunların piyasa değeri bile 2 bin 300 TL civarında. Dolayısıyla bu noktada iki taraf arasında seçim yapmayı düşünen kişilerin diğer hizmetleri de göz önünde bulundurması gerekiyor.

Öte yandan Hepsiburada tarafından satışa sunulan Premium abonelik, Amazon’da olduğu gibi üyelik ve ödemeler kısmında değil, bir zamanlar Digitürk ve beIN CONNECT’in kullanımına benzer bir şekilde normal ürün satışı şeklinde listelendi.

Ayrıca Hepsiburada Premium’un satıldığı sayfaya ulaşıldığında şu anda bu hizmetin satın alınamıyor ve sayfada ‘Bu ürün şu an satılmamaktadır.’ ifadesi göze çarpıyor. Hizmetin ne zaman satışa çıkacağına dair de herhangi bir resmî açıklama bulunmuyor.

Hepsiburada Premium bugün üye alımına açıldı ve kısa süre sonra üye alımı durduruldu. Durdurulmanın sebepleri arasında, ‘’sistemdeki hata nedeniyle üyelere 1 aylık yerine 12 aylık BluTV üyeliği hediye edilmesi ‘’ olabileceği de ihtimali de bulunuyor. Muhtemelen bu hata giderildikten sonra üye alımına tekrar başlanacak.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.