Facebook Yeni Tasarım Hamleleri ile TikTok ile Arayı Kapatabilecek mi?

Tuğba Çeri

Facebook, çok geç kalmadan TikTok ile rekabet edebilmek için sosyal ağ ve algoritmasında büyük bir tasarıma gitmeyi planlıyor.

Facebook yeni marka adıyla Meta, uzun süredir ya bir platformu satın alarak ya da kullanıcılar arasında popüler olan eşleştirme özelliklerini tanıtarak rekabeti zorluyordu. Şimdiye kadar bu yöntem WhatsApp, Instagram ve Snapchat ile iyi çalışmış olsa da son zamanlarda başka bir sosyal medya platformu dikkatleri üzerine çekti ve Meta’nın da kabul ettiği üzere rakibi haline geldi: TikTok.

TikTok Eylül 2021’de ayda 1 milyardan fazla kullanıcısı olduğunu açıklamıştı

TikTok’un, ‘sosyal medya beslemesi’ fikrini yeniden tanımladığı bir gerçek. Facebook yöneticilerinin, TikTok’un hareketlerini yakından takip ettiği ve rekabet etmek için yeterince şey yapılmadığından endişe duydukları biliniyordu. Meta ekibi, CEO Mark Zuckerberg ile bu yılın başlarında yaptıkları görüşmelerde, Facebook’un beslemeyi sil baştan düşünmesi gerektiğine karar verdiler. Bunun üzerine Facebook çalışanlarına kısa süre önce yeni ve kapsamlı bir yönerge verildi: “Uygulamanın akışını TikTok gibi yapın.”

Facebook’tan sorumlu Meta yöneticisi Tom Alison, Facebook’un, insanların takip ettiği hesaplardan gelen gönderilere öncelik vermek yerine, TikTok’un keşif motoruna benzer şekilde, “bağlantısız” içeriklerden daha fazla öneri gelecek ve kullanıcıların beslemelerinde arkadaşlarından ve ailelerinden daha az göreceği şekilde yeniden düzenleneceğini söylüyor. Facebook’un yeni hedefi ve en önemli önceliği “keşif motoru”nu oluşturmak.

Diğer hamleler arasında ise Messenger ve Facebook’un ayrı uygulamalar olarak ayrılmasından yıllar sonra, ikisi TikTok’un mesajlaşma işlevini taklit ederek bir araya getirilmesi ve Reels’e odaklanmak da var.

Meta rekabette geç kalmamak adına, platforma yeni genç kullanıcılar getirecek ve şirketin mevcut kullanıcılarını platforma bağlı tutacak AI (Yapay Zekâ) tabanlı bir öneri sistemi oluşturuyor. Bu planın gerçekten işe yarayıp yaramayacağı henüz belli değil.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.