Gitti Gidiyor Kapanıyor!

eBay, 2011 yılında satın aldığı GittiGidiyor’u kapatacağını ve bu kapsamda potansiyel alıcılarla görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

1995 yılında San Jose, California’da kurulan ve teknolojisi dünya çapında 190’dan fazla pazarda milyonlarca alıcı ve satıcı tarafından kullanılmakta olan küresel ticaret platformu eBay, GittiGidiyor’un 5 Eylül 2022 tarihinde kapatılacağını duyurdu.

eBay piyasadaki rekabetçi dinamikler sebebiyle bu kararı aldığını belirtti, bu dinamiklerin tam olarak ne olduğu ise detaylandırılmadı.

eBay’in ticari operasyonlarını küresel ölçekte düzenli olarak gözden geçirdiği aktarılan açıklamada, “eBay, bu zor fakat stratejik kararı pazardaki rekabet dinamiklerine dayanarak almıştır. eBay, platformun taşınmasına yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın iş birliği içinde çalışacak ve günün ilerleyen saatlerinde onlarla daha ayrıntılı bilgi paylaşacak.” ifadelerine yer verildi.

Bugünden itibaren satıcılar yeni ürün listeleyemeyecek ve 18 Temmuz’dan itibaren alıcılar yeni alım yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar 5 Eylül 2022’ye kadar Hesabım sayfalarına erişebilecekler.

Ülkemizde hemen hemen her platformda aktif olarak faaliyet gösteren GittiGidiyor’un çoğunluk hissesini 2011 yılında ebay satın almıştı ve o tarihten itibaren faaliyetlerini bağımsız bir platform olarak yürütmekteydi. GittiGidiyor, eBay’in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı katkıda bulunmuştu. GittiGidiyor’un kapatılmasının eBay’in 2. çeyrek veya tüm yıl sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın