Sosyal Medya Pazarlamasında Nasıl Başarılı Olunur?

ABD’deki tüm tüketicilerin üçte birinden fazlası (%39) sosyal medyada alışveriş yaptıklarını ve tekrar yapacaklarını söyledi. 25-34 yaş arası insanların %61’i düzenli olarak sosyal medyadan alışveriş yapıyor. Covid 19 salgınıyla birlikte patlak veren bu akım uzun bir süre daha devam edecek.

Tüketicilerin %90’ı markaların sosyal medyalarından haberdar bu da çok büyük bir müşteri- iletişimi demek. Pazar araştırma firması Mintel’de perakende ve e-ticaret Analisti olan Katie Hansen “Sosyal ticaret, e-ticaretin bir sonraki evrimi. Çevrim içi alışverişin benimsenmesinde olduğu gibi, tüketicilerin sosyal medya aracılığıyla ürün satın alma konusunda rahat olmaları ve düzenli alışveriş yapma süresi zaman alacak gibi fakat sonuç olarak sosyal medya pazarı gittikçe büyüyecek. Daha fazla para bu sektöre girdiğinde ise genç tüketicilerin katılımı da artacak. Yine de sosyal medya ticareti hiçbir şekilde geleneksel e-ticaretin veya mağaza içi alışverişin yerini almayacak. Bunun yerine önemli bir alternatif olarak kalacak.” dedi.

Tüketiciler sosyal ticaret konusunda giderek daha fazla merak duyarken veri güvenliği ve nakliye gibi engeller bazı insanları caydırıyor. Tüketicilerin beşte ikisi (%38) ödeme bilgilerinin çalınmasından şüphe duydukları için bir sosyal medya platformundan doğrudan satın alma yapmadıklarını belirtti. %23’lük diğer kısım ise ürünün kendilerine ulaşmayacağını düşündükleri için çekingen.

Tüketiciler arasında ise farklı grafikler mevcut. 18 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynler, Y ve Z kuşağı en dikkat çeken tüketici profili arasında yer alıyor. Bu tüketici profilindeki insanlar sosyal medyada alışveriş yapmaya daha yatkın ve sosyal medya alışverişinde daha bilgili.

Hansen sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal medya pazarında başarılı olunmak isteniyorsa kapsayıcı olmak şart. Markalar sosyal medya akışlarında her topluluğa hitap etmeli ve barındırmalı. Bu durum müşterileri hem etkiliyor hem de umursanmış hissettiriyor. Örneğin bir kıyafet markası modellerini farklı ırk ya da bedenden seçerse sosyal medyada çok daha başarılı oluyor. Aynı zamanda bir protesto bu.”

Özetle sosyal medya pazarının başarısı Y ve Z kuşağına hitap etmekten geçiyor. Hali hazırda %61’lik kesim düzenli müşteri potansiyelinde. Sosyal medyada sorunsuz ve güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmak ne kadar önemli ise müşterilerle iletişim ve bağ kurmakta bir o kadar önemli Y ve Z kuşağı için.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın