Julian Assange ABD’ye İade Ediliyor

Tuğba Çeri

ABD’nin Irak ve Afganistan’daki gizli faaliyetlerini ifşa eden WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesi, İngiltere tarafından onaylandı. WikiLeaks karara itiraz edecek.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iadesi ile ilgili uzun süredir devam eden hukuk destanını sonuca yaklaştırdı ve tartışmalı karar ile onayladığını belirtti. Patel’in kararının, Avustralya doğumlu, 50 yaşındaki Assange’ın on yılı aşkın süredir devam eden hukuk mücadelesinin sonu anlamına gelmiyor. Assange, Londra Yüksek Mahkemesi’ne bir temyiz başvurusunda bulunabilir. Ancak itiraz reddedilirse Assange’ın 28 gün içinde iade edilmesi gerekmekte.

Assange, ABD makamları tarafından, çok sayıda gizli ABD askeri kayıtları ve diplomatik yazışmaları yayımlamasıyla ilgili casusluk suçlaması da dahil olmak üzere 18 suçlamayla aranıyor.

Destekçileri, Afganistan ve Irak’taki çatışmalarda ABD’nin suçlarını ifşa ettiği için kurban edilen düzen karşıtı bir kahraman olduğunu ve kovuşturmasının gazetecilik ve ifade özgürlüğüne siyasi güdümlü bir saldırı olduğunu söylüyor.

Assange’ın eşi Stella’nın yorumu ise “Bugün basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün. Bugün savaşın sonu değil. Bu sadece yeni bir hukuk mücadelesinin başlangıcıdır.” oldu.

Uluslararası Af Örgütü’nün genel sekreteri Agnes Callamard, “Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine izin verilmesinin onu büyük bir riske atacağını ve dünyanın dört bir yanındaki gazetecilere tüyler ürpertici bir mesaj göndereceğini” söyledi ve ekledi:
“Eğer iade gerçekleşirse Uluslararası Af Örgütü, Assange’ın işkence veya diğer kötü muamele yasağını ihlal edecek, uzun süreli hücre hapsi riskiyle karşı karşıya kalmasından son derece endişe duyuyor.” dedi.

Assange’ın iadesiyle ilgili süreç, başta basın örgütleri olmak üzere dünya çapında tepkilere yol açıyor. ABD Assange’ın tutukluluk şartları için İngiltere’ye bir dizi güvence verse de Assange’ın ABD’de işkence görmesinden endişe ediliyor.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.