/

Epic Games Store Yeni Derecelendirme Sistemi Getirdi

İnsanların oyunlar daha piyasaya çıkmadan önce inceleme yağmuruna tutması, Metacritic gibi siteler için daima yaygın bir sorun olmuştur. Bununla mücadele etmek için Epic Games, sorunları çözeceğini umduğu yeni bir kullanıcı derecelendirme sistemini kullanıma sundu.

Epic Games cuma günü yaptığı açıklamada, oyunların topluluktan doğrudan geri bildirim almasını sağlamak için dijital oyun vitrinini kullanıcı derecelendirme sistemiyle güncellediğini söyledi. Bu sisteme göre Epic Games, bir oyunu iki saatten fazla oynayan kullanıcılara, rastgele zamanlarda, beş yıldız üzerinden derecelendirme yapabilecekleri bir sistem sunuyor. Yapılan derecelendirmeler oyunun genel derecelendirmesi olarak hesaplanıp oyunun Epic Games Store üzerindeki sayfasında görünecek.

Epic Games, bu rastgele gerçekleşen sürecin, oyuncuların oynadığı her oyunu derecelendirmesini istemeyeceğini ve spamları engelleyeceğini söylüyor. Ayrıca şirket derecelendirmeleri yapan kişilerin botlar veya oyun hakkında yapılan ön bilgilendirmelere dayanarak kötü yorumlarda bulunan kimseler yerine gerçek oyuncular olmasını istiyor.

Derecelendirme sistemine ek olarak Epic Games, oyuncuların her oyun oturumundan sonra çeşitli anketleri cevaplamasını da isteyeceğini söyledi. Anketler “Evet-Hayır” veya çoktan seçmeli bir şekilde cevaplanabilecek ve anketlerde “takım halinde oynamanın ne kadar iyi olduğu” ve “boss fightların ne kadar zor olduğu” gibi geniş bir yelpazeden sorular sorulacak.

Epic Games daha sonra anket sonuçlarını baz alarak oyunlara etiketler oluşturacak. Bu da keşfedilebilirliği artıracağından oyuncuların ana akım oyunlar kadar ilgiyi hak eden diğer oyunlarla tanışmasını sağlayacak. Bu etiketlerle ilerleyen zamanlarda yeni kategoriler oluşturulacak ve bu kategoriler daha sonra ana sayfada gözükecek.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir cevap yazın