PUBG’nin Arkasındaki Şirket, “Hiper Gerçekçi” Sanal İnsanını İlk Kez Paylaştı

Gamze Kılıç

Krafton, genellikle PUBG ve yaklaşmakta olan Callisto Protokolü gibi oyunlarla tanınıyor. Bugünlerde ise kendini farklı şekillerde gösteriyor. Şirket, Web3 ekosisteminin kurulmasına yardımcı olacağını söylediği ANA adındaki hiper gerçekçi sanal insanının fotoğraflarını ilk kez paylaştı.

Karakter, kendisi de gerçekçi sanal insanlar için özel bir araca sahip olan Unreal Engine ile Krafton’ın “Hiperrealizm, donanım ve derin öğrenme” olarak tanımladığı özellikler kullanılarak oluşturuldu.

Krafton geçmişte NFT’ler ve Blockchain ile ilgilense de ANA’nın bir metaverse veya Web3’ün şu anki tanımlanmış vizyonuna nasıl uyacağı tam olarak belli değil. Krafton’ın yaratıcı merkezinin başkanı Josh Seokjin Shin yaptığı açıklamada, “ANA, Krafton‘ın eşsiz teknolojisi ile yaratılmış hiper gerçekçi bir sanal insandır. Kendisinin tüm dünyada Z jenerasyonunun ilgisini çekeceğini ve sevileceğini umuyoruz. ANA, orijinal bir müzik parçası yayınlayacak ve bir influencer olarak faaliyetlerini eğlence ve e-spor kapsamındaki çeşitli alanlara genişletecek.” dedi.

Bu tür bir sanal influencer elbette yeni bir kavram değil ve bu dijital karakterler daha önce müzik videolarında, video oyunlarında , Ikea kurulumlarında , Instagram ve TikTok gibi sosyal ağlarda olduğundan bahsetmeye bile gerek yok. Yine de Krafton, teknolojiye odaklanmanın karakterini öne çıkaracağına ve Final Fantasy: The Spirits Within’in yıldızı gibi talihsiz sanal varlıkların ölümünden kaçınacağına bahse giriyor gibi görünüyor.

Krafton, “eşsiz bir hikâye yayı” da dahil olmak üzere yılın ilerleyen saatlerinde ANA hakkında daha fazla ayrıntı yayınlayacağını söyledi. Kim bilir, belki de sürükleyici bir fantezi destanına doğru yol alır.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.