Meta’nın İki Kameralı Akıllı Saat Projesi Neden İptal Oldu?

Meta’nın büyük iddialarla tanıttığı iki kameralı akıllı saati, henüz piyasaya çıkmadan tarihin tozlu raflarındaki yerini aldı.

Bloomberg’in bir kaynaktan edindiği bilgiye göre, çift kameraya sahip olacak akıllı saatin geliştirilmesi Meta tarafından durduruldu. Meta’nın son iki yıldır mesajlaşma, müzik çalma ve izleme etkinliği sunarak rakiplerini yansıtan bir akıllı saat versiyonu üzerinde çalıştığını bildiren Bloomberg, şirketin bileğe takılacak diğer cihazların geliştirilmesi üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtti. Meta Inc. hemen bir yanıt vermedi.

2015 yılında Apple Watch’un piyasaya sürülmesinden bu yana akıllı saat endüstrisinin baskın oyuncusu Apple’ın üç seçeneği mevcut- Series 3, SE ve SE7.

Cihazın prototipi, tüketicilere Apple Watch’ta bulunmayan iki kamera sunacaktı. Hem görüntülere hem de Bloomberg tarafından görülen bir videoya dayanarak Meta’nın akıllı saat prototipi ekran alanının altına bir ve arka tarafa onu takan kişinin bileğine dokunacak şekilde bir olmak üzere iki kamera yerleştirmişti. İkinci kameranın amacı, insanların saati çıkarabilmesi ve saniyeler içinde fotoğraf çekebilmesiydi.

Ancak ikinci kameranın yerleştirilmesi, akıllı saatin bilekten gelen sinir sinyallerini dijital komutlara dönüştürme becerisini kesintiye uğrattı. Bu cihaz sadece bir akıllı saat olmanın ötesinde, elektromiyografi olarak bilinen teknik ile insanların oyunlar ve avatarlarıyla diğer insanlarla iletişime gireceği meta veri tabanının bulunduğu metaverse’de diğer cihazları çalıştırmak için ellerini adeta bir kontrolör olarak kullanmalarını sağlayacaktı. Diğer bir ifadeyle bu teknoloji bilekte yer alan sensörler ile daha önce gerçekleştirmeye karar verilen eylem sinyallerini çözmek ve bunları cihaz için dijital komutlara dönüştürmekle ilgili olarak son derece önemli.

Meta bu hafta çalışanlarına akıllı saatin kod adı Milan üzerinde çalışmayı bırakmalarını söylemişti. Orijinal plan, saatleri 2023 baharında 349 dolara satmaktı.

Öte yandan Apple Watch Series 7, seçeneklere bağlı olarak 329 ila 459 dolar arasında satılıyor.

Bu saatin geliştirilmesinin durdurulması, Meta’nın Apple’ın gizlilik politikasındaki değişiklikten mustarip olduğu bir zamana denk geldi. iPhone’un üreticisi artık telefon sahiplerine Meta gibi şirketler tarafından takip edilip edilmeme seçeneği sunuyor. Bununla birlikte tüketici verilerinin toplanması Meta’nın reklam verenlere potansiyel müşterilerini hedeflemek için seçenekler sunmasına olanak tanımakta.

CEO Mark Zuckerberg görüşmede, Meta’nın nisan ayında yaptığı kazanç çağrısı sırasında bazı yöneticilerin işe alımını durdurarak ve çabalarını diğerlerine kıyasla bazı projelere odaklayarak maliyetleri düşürdüğünü söyledi. Ekonomide yaşananlar ile tüketiciler alımlarını geri çekerken şirket harcamalara 3 milyar dolar daha az harcamayı planlıyor.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın