////

Meta, Google ve Twitter’ın Milyar $’lık Cezalarla İmtihanı!

Reuters’ın bildirdiğine göre, Avrupa Birliği, teknoloji şirketlerini platformlarındaki manipülatif hesapları ve içeriği denetlemeye veya aksi takdirde büyük para cezalarıyla karşı karşıya bırakmaya hazırlanıyor. Reuters’e göre buna yazılım kullanılarak değiştirilmiş resimler, videolar ve ayrıca sahte hesaplar da dahil.

Reuters’un haberini dayandırdığı belgeye göre, ilk olarak 2018’de tanıtılan dezenformasyonla ilgili gönüllü düzenleyici yönetmeliğin güncellenerek ortak bir düzenleme planına dönüştürülmesi gerekiyor. Bu düzenlenme içeriğinde hem düzenleyicilerin hem de kodu imzalayanların sorumluluğu paylaşması bekleniyor.

Uygulama kurallarında zaten imza sahibi olarak listelenen şirketler arasında Meta, Google, Twitter ve TikTok yer alıyor.

Kurallara uymayan şirketler küresel cironun %6’sına kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. 2021’de sırasıyla Meta’nın 118 milyar dolar ve Google’ın 258 milyar dolar yıllık gelir bildirdiği düşünüldüğünde bunun milyarlarca dolarlık ceza rakamlarına ulaşabileceğini tahmin etmek zor değil.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın