Bill Gates “NFT’ler Yüzde Yüz Daha Büyük Aptal Teorisi Üzerine Kurulu”.

İsa Arslan

Bill Gates, ‘Sirk benim değil, maymunun dijital resmi de benim değil’ diyor. Teknoloji milyarderi, NFT’lere “yüzde yüz Daha Büyük Aptal Teorisi’ne dayanan varlıklar” diyerek onları reddetti. Peki Gates neden böyle düşünüyor ve Daha Büyük Aptal Teorisi nedir?

Daha Büyük Aptal Teorisi, onları satacak daha büyük bir aptal bulduğunuz sürece ücreti aşırı yüksek varlıklardan bile para kazanabileceğizi söyleyen bir finans kavramı olarak açıklanıyor.

İklim değişikliği üzerine TechCrunch tarafından organize edilen bir buluşmada konuşan Gates, kripto paralar veya NFT’ler gibi şeyler yerine çiftlikler veya fabrikalar gibi somut çıktıları olan varlıklara veya üretim yapan bir şirkete yatırım yapmayı tercih ettiğini söyledi. Gates, “Ben bu işlere dahil değilim. Bunların hiçbiriyle ilgili uzun ya da kısa vadeli planım yok.” diyor. Gates’in bu tavrı katılımcılarda, vergilendirme veya hükümet kurallarından kaçınmak için tasarlanmış varlıklara şüpheyle baktığı izlenimini uyandırdı.

Gates, konuşması sırasında “Maymunların pahalı dijital görüntülerinin dünyayı son derece iyileştireceği apaçık.“ diyerek en büyük NFT projelerinden birisi olan Bored Ape Yacht Club’a da şakayla karışık atıfta bulundu.

“Bill Gates bize Bored Apes hakkında aslında ne düşündüğünü söylüyor”

Gates, kripto paralarla ilgili şüphelerini ilk defa açık etmiyor. Şubat 2021’de yapılan bir mülakatta, kripto para birimlerinin değeri aşırı değişkenken ve Elon Musk gibi önde gelen bir yatırımcının bir tweet’i sebebiyle bile değer çakılmaları yaşanabilirken yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmasının tehlikeli olduğunu belirtmişti.

Gates, 2021’de “Ben, aslında harcayacak fazla parası olmayan insanların bu çılgınlıklara kapıldığını düşünüyorum. Genel fikrimi soracak olursanız Elon’dan daha az paranız varsa muhtemelen dikkatli olmanız lazım.” dedi.

Gates’in değişkenlik konusundaki uyarıları yerli yerindeydi. O, 2021’de konuşurken Bitcoin fiyatı yükseliyordu ve o yıl Nisan ayında 63.000 dolara ulaştı. Ardından geçen Kasım ayında 64.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmadan önce birden bire bir düşüş yaşadı.

O zamandan beri, Bitcoin’in fiyatı bir kez daha düştü ve bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin, 20.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Bu aşırı düşüş, Mayıs ayında istikrarlı akça (stablecoin) olarak adlandırılan Terra’nın çöküşünden ve kripto kredi platformu Celsius’un devamlı başarısızlığından sonra kripto dünyasını sarsan daha uzun bir dizi sarsıntının bir parçası.

Benzer şekilde NFT fiyatları da aşırı düştü. Yukarıda bahsedilen Bored Ape Yacht Club gibi en büyük NFT projelerinden bazıları yarıdan fazla değer kaybetti. Ancak aynı zamanda işlem hacmi, alıcılar dijital varlıkları en düşük fiyatlarla elde etmeye çalıştıkça arttı. Bu alıcılar, muhtemelen Bill Gates gibi NFT’lerin Daha Büyük Aptal Teorisi üzerine kurulu olduğunu düşünüyor. Dünyada kendilerinden daha salak insanlar bulunabileceğinden eminler ve tek yapmaları gerekense onları bulmak.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.