//

Bill Gates: “NFT’ler Yüzde Yüz Daha Büyük Aptal Teorisi Üzerine Kurulu”

Bill Gates, NFT’lerin yüzde yüz Daha Büyük Aptal Teorisi’ne dayanan varlıklar olduğunu söyleyerek onları reddetti. Peki Gates neden böyle düşünüyor ve Daha Büyük Aptal Teorisi nedir?

İklim değişikliği üzerine TechCrunch tarafından organize edilen bir buluşmada konuşan Microsoft eski CEO’su Bill Gates, konuşması sırasında NFT’leri Daha Büyük Aptal Teorisi (İngilizcede greater fool theory) üzerine kurulu varlıklar olarak tanımladı. Daha Büyük Aptal Teorisi, onları satacak daha büyük bir aptal bulduğunuz sürece ücreti aşırı yüksek varlıklardan bile para kazanabileceğizi söyleyen bir finans kavramı olarak açıklanıyor.

Milyarder Bill Gates, kripto paralar veya NFT’ler gibi şeyler yerine çiftlikler veya fabrikalar gibi somut çıktıları olan varlıklara veya üretim yapan bir şirkete yatırım yapmayı tercih ettiğini söyledi. Gates, “Ben bu işlere dahil değilim. Bunların hiçbiriyle ilgili uzun ya da kısa vadeli planım yok.” diyor. Gates’in bu tavrı katılımcılarda, vergilendirme veya hükümet kurallarından kaçınmak için tasarlanmış varlıklara şüpheyle baktığı izlenimini uyandırdı.

Gates, konuşması sırasında “Maymunların pahalı dijital görüntülerinin dünyayı son derece iyileştireceği apaçık.“ diyerek en büyük NFT projelerinden birisi olan Bored Ape Yacht Club’a da şakayla karışık atıfta bulundu.

“Bill Gates bize Bored Apes hakkında aslında ne düşündüğünü söylüyor”

Bill Gates, kripto paralarla ilgili şüphelerini ilk defa açık etmiyor. Microsoft eski CEO’su Şubat 2021’de yapılan bir mülakatta kripto para birimlerinin değeri aşırı değişkenken ve Elon Musk gibi önde gelen bir yatırımcının bir tweet’i sebebiyle değer çakılmaları yaşanabilirken yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmasının tehlikeli olduğunu belirtmişti.

Gates, 2021’de “Ben, aslında harcayacak fazla parası olmayan insanların bu çılgınlıklara kapıldığını düşünüyorum. Genel fikrimi soracak olursanız Elon’dan daha az paranız varsa muhtemelen dikkatli olmanız lazım.” demişti.

Gates’in değişkenlik konusundaki uyarıları haklı çıktı. O, 2021’de konuşurken Bitcoin’in fiyatı yükseliyordu ve o yıl Nisan ayında 63.000 dolara ulaştı. Ardından önce birden bire bir düşüş yaşadıktan sonra geçtiğimiz Kasım ayında 64.000 doların üzerine çıkarak (en azından şimdilik) tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

O zamandan beri Bitcoin’in fiyatı bir kez daha düştü. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin, 20.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Benzer şekilde NFT fiyatları da aşırı düştü. Bored Ape Yacht Club gibi en büyük NFT projelerinden bazıları yarıdan fazla değer kaybetti. Ancak işlem hacmi, alıcılar dijital varlıkları en düşük fiyattan satın almaya çalıştıkça arttı.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın