Twitter’dan Yeni Özellik: Product Drops

Sinem Sarıgül

Sosyal ticaret denemesine devam eden Twitter yaptığı açıklamaya göre, satıcılar yeni ürünler çıkardığında kullanıcıları bilgilendiren bir Product Drops özelliğini kullanıma sundu. Özellik, şimdilik yalnızca iOS cihazlarında İngilizce Twitter kullanan ABD’li tüketiciler tarafından kullanılabiliyor.

Bir marka yaklaşmakta olan bir lansman hakkında tweet atarsa Twitter kullanıcıları ürün piyasaya sürülmeden 15 dakika önce “bana hatırlat” düğmesini seçip bildirim alabilir. Açıklamaya göre, buradan onları satıcının e-ticaret sitesine yönlendirecek bir “web sitesinde alışveriş yap” düğmesi görecekler.

Bir satıcı, diğer kullanıcıların ürün hakkında ne söylediğini görmek için ürün resimleri, fiyat ve tıklanabilir bir hashtag içeren yeni bir ürün hakkında yeni bir tweet attığında bu özelliğe erişim sağlayacak. Product Drops özelliğini test eden şirketler arasında Dior, The Home Depot ve The Lego Group yer alıyor.

Product Drops kullanım sırası (soldan sağa)

Product Drops’un kullanıma sunulmasıyla Twitter, markalara ve perakendecilere hitap etmek, sosyal ticaret ağlarını hızlandırma konularında Instagram, Pinterest ve Snapchat gibi diğer büyük sosyal ağlara katılıyor. Özellik, başlangıçta belirli markalarla sınırlı olsa da Twitter, bu özellikleri güncellemeyi ve platformundaki daha fazla işletmeye ve müşteriye sunmaya planladığını duyurdu.

Twitter’da yazılım mühendisliği müdürü Siddarth Rao ve personel ürün müdürü Justin Hoang, bir şirket blog gönderisine şunları yazdılar: “İnsanlar her gün ürünler ve ürün indirimleri hakkında konuşmak için Twitter’a geliyor ve satıcılar uzun zamandır yerel ürün desteği olmadan Twitter’da ürün paylaşıyorlar. Bunu değiştirmek ve alışveriş yapanların kendileri için en önemli olan lansmanlardan haberdar olmalarını sağlayan yeni alışveriş özellikleri sunmak ve satıcılara büyük ürün anlarında alışveriş yapanların ilgisini çekmenin başka bir yolunu göstermek bizi heyecanlandırıyor.”

Twitter, sosyal ticarete nispeten geç kaldı denilebilir. Geçtiğimiz Temmuz ayında Twitter, şirketlerin ürünlerini Twitter profillerinin en üstünde göstermelerine olanak tanıyan bir araç olan “mağaza modülü”nü test etmeye başladı. Twitter, başlangıçta ABD iOS kullanıcıları ve birden fazla isimsiz marka ile pilot uygulama yaptı. O zamandan beri şirket, e-ticarete birkaç adım daha attı. Kasım ayında şirket, Siber Hafta sırasındaki ilk canlı alışveriş etkinliği için Walmart’ı seçti.

Bu yıl Twitter, satıcıların uygulamada 50’ye kadar ürünü görüntülemesine olanak tanıyan Twitter Shops özelliği dahil olmak üzere yeni sosyal ticaret araçları geliştirmeye devam etti. Twitter, diğerlerinin yanı sıra Verizon, Gay Pride Apparel ve Arden Cove ile aracın pilot uygulamasını yaptı. İlkbaharda şirket, ürünleri 3D olarak görüntüleme ve satın almak için “Şimdi Alışveriş Yap” düğmesini gibi özellikleri test etmek için New Balance, Lexus ve Bose gibi markaları görevlendirdi.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden alışveriş yapma pazarının artması bekleniyor. Ayrıca ocakta yayımlanan bir Accenture raporu, sosyal ticaretin 2025 yılına kadar 1,2 trilyon dolara ulaşacağını öngörüyor.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.