Silikon Vadisinin Dijital Dedikodu Yeri: Blind!

Burak Berk Şahin

2013’ten bu yana faaliyette olan, 5 milyonu aşkın profesyonel kullanıcıya sahip ve 125 binden fazla şirketin kayıtlı olarak kendini tanıttığı Blind hem bir web sitesi hem de bir mobile aplikasyon olarak hayatını sürdürüyor. Fakat Blind’in bugün gündemde olmasının asıl sebebi bu rakamlar değil.

Blind nasıl şartlar altında çalıştığınızı, ne kadar maaş aldığınızı anlatabildiğiniz anonim kullanıcılardan oluşan bir web sitesi. Çalıştığınız yerin bilgisi ise Blind tarafından onaylanıyor. Yani Blind’de kim olduğunuz değil ama kimin için çalıştığınız herkes tarafından biliniyor. Özünde Blind sektörün dedikodusunun veya aynı ilgi alanları olan insanların toplandığı bir siteye dönüşmüş durumda.

Birçok gönderi listelerden veya basit paragraflar içeren metinlerden oluşan Blind’de açık iş ilanları ve ne kadar maaş alındığının bilgisi mevcut. Maaş listeleri ise oldukça etkileyici. Apple’da donanım mühendisleri 217 bin dolar kazanırken Yahoo’daki tasarımcılar 398 bin dolar kazanıyor.

Apple merkez binası

Çoğu teknoloji şirketi ya çalışanlarını işten çıkarıyor ya da yeni çalışan almıyor. Borsa krizinin içinde kalan Blind kullanıcıları eskisinden daha az tazminat almaya başlamış. Bu durum ise sektördeki herkesi çılgına döndürmüş.

Silikon Vadisi, Amerika’daki kurumsal iş dünyasından bile daha fazla mutluluk arayışı içinde olan iki tarafa bölünmüş durumda. Bir tarafta pratik mühendis kültürünü yaşatmaya çalışan “optimize ediciler” var. En büyük hayalleri ise borsaya düşmeden 1 milyar değerinde bir şirket kurmak ya da çalıştıkları şirketlere bağlı kalmayacak paralar kazanmak. Diğer tarafta ise “dengeciler” mevcut. Rahat ofis ortamı, iş ve hayat arasında bir denge arıyorlar. Dengeciler aynı zamanda San Francisco ve New York arasında gidip gelen ya da uzaktan çalışmayı arzulayanda bir topluluk.

Gerçek dünyada ise bu iki taraf arasında kazanan ya da kaybeden yok. İş ve hayat arasında yapılan seçimlerinin sonucunu alıyor dengeciler ve optimize ediciler. Blind’da görünen durum ise pandemiden dolayı yaşanan finansal istikrarsızlık sıkıntıları. Optimize ediciler daha fazla denge aramaya başlamışken dengeleyiciler ise kendilerini optimize edemedikleri için suçlu hissediyor. Sonuç olarak her iki tarafta başarısız. Aslında uzaktan bakıldığında da yakından incelendiğinde de görünen o ki Silikon Vadisinde kimse mutlu görünmüyor.

Yorum bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.