//

Instagram’dan Gençlere Uzaklaştırma Bildirimi!

Instagram Dark Mode 3D icon concept

Bir genç, belirli bir temaya sahip gönderilere bakarak Instagram’ın Keşfet sayfasında çok uzun zaman harcıyorsa platform, bunun yerine diğer gönderi türlerine bakmalarını öneren bir bildirim görüntüleyecek.

Instagram, geçen yıl genç kullanıcıları zararlı içerikten uzaklaştırmak amaçlı yeni bir girişimi duyurduktan sonra nihayet özelliği ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma sunduğunu söyledi.

Instagram, özelliğin gençleri yeni bir şeyler keşfetmeye teşvik etmek için tasarlandığını ve dış görünüş karşılaştırmasıyla ilişkilendirilebilecek belirli konuları hariç tuttuğunu söylüyor. Özelliğin bir görüntüsünde gösterildiği gibi kullanıcılar, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli gönderilerle “Daha sonra ne keşfedeceğinizi seçin.” bildirimini alacaklar. Seçenekler arasındaki bir gönderiye dokunmak, kullanıcının daha önce baktığı konuyla ilgili olmayan farklı bir içerik akışında gezinmesine olanak tanıyor.

Instagramın alıntıladığı harici bir araştırma, yanıt verenlerin yüzde 58,2’sinin uzaklaştırmaların platformda geçirdikleri zaman konusunda daha dikkatli olmalarına yardımcı olarak sosyal medya deneyimlerini daha iyi hale getirdiğini kabul ettiğini veya kesinlikle hemfikir olduğunu gösteriyor. Instagram, özellik testinin benzer bir eğilim gösterdiğini söyledi ve bir haftalık test süresi boyunca uzaklaştırma bildirimi alan her beş kullanıcıdan birinin konu değiştirdiğini gördü.

Instagram’ın başkanı Adam Mosseri, CBS Mornings’e verdiği bir röportajda şunları söyledi: “İnsanların Instagram’da geçirdikleri zaman konusunda kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak istiyoruz… Bu, bunu yumuşak bir şekilde teşvik etmenin bir yolu. Hangi konuyu derinlemesine incelerseniz inceleyin, özellikle fazla derine iniyorsanız, sizi bilgilendiririz ve başka konular da öneririz.”

Kullanıcılar, gezindikleri konu ne olursa olsun, zararlı olsun ya da olmasın uzaklaştırma bildirimi alacaklar. Instagram sözcüsü Liza Crenshaw, yaptığı açıklamada, “Bildirim, bir dizi ardışık gönderi için herhangi bir konuyu kaydırdıktan sonra görünüyor. Ancak neye geçileceğine ilişkin önerilere dahil ettiğimiz şeyler, görünüm karşılaştırmasıyla ilişkilendirilebilecek içeriği hariç tutuyor.” dedi.

Instagram ayrıca gençleri Instagram dışında vakit geçirmeye teşvik eden “Mola Ver” özelliğini daha etkileşimli bir şekilde Reels bölümüne getirmek için çalışıyor. Şu anda özelliği ABD, İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da test ediyor ve bu yaz sonunda geniş çapta kullanıma sunmayı planlıyor.

Son olarak Instagram mevcut ebeveyn denetimlerinde bazı ayarlamalar yapıyor. Artık platform, ebeveynlerin çocuklarına ebeveyn gözetim araçlarına erişim sağlamak için davet göndermelerine izin verecek. Ebeveynler, çocuklarının Instagram’da ne tür gönderiler veya hesaplar bildirdiğine ilişkin bilgileri görebilecek ve Instagram’da geçirdikleri süre üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilecek.

Facebook muhbiri Frances Haugen’in “Facebook Belgeleri” olarak bilinen bir dizi sızdırılmış belgeyle öne çıkmasından sonra Instagram yoğun eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Sızdırılan dahili araştırmalar, Instagram’ın ana şirketi Meta’nın genç kullanıcılar, özellikle de sürekli olarak “ideal” vücutlara sahip kişilerin fotoğraflarında gezinen genç kızlar üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduğunu gösteriyor. Bazı gençler dahili araştırmalarda Instagram’a “bağımlı” hissettiklerini bildirirken diğerleri bunun endişelerini ve özgüven sorunlarını şiddetlendirdiğini söyledi.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir cevap yazın