Telegram’ın Paralı Versiyonu Yola Çıktı!

Telegram yakında bazı özelliklerini bir ödeme duvarının arkasına koymaya başlayacak.

Platformdaki bir gönderide kurucu Pavel Durov, mesajlaşma servisinin bu ayın sonlarında ücretli bir Telegram Premium aboneliği başlattığını ve kullanıcılara ek özellikler, hız ve kaynaklar sağladığını duyurdu.

Durov, yeni özelliklere erken erişim, daha büyük dosyaları yükleme yeteneği ve yalnızca Premium’a özel çıkartmalar ve tepkiler dahil olmak üzere abonelikle birlikte gelen bazı özellikler hakkında ipuçları verdi.

Ancak Durov, Telegram’ın mevcut özelliklerinin ücretsiz kalacağını ve ücretli özelliklerin uygulamadaki ücretsiz kullanıcıların deneyimini etkilemeyeceğini de açıkça belirtiyor. Abone olmayanlar, Premium kullanıcılar tarafından yüklenen daha büyük dosyalara bakmaya devam edecek ve ayrıca Premium çıkartmaları ve tepkileri görüntüleyip bunlarla etkileşime geçebilecek.

Durov’un açıkladığı gibi, bir Premium abonelik; dosya boyutları, sohbetler ve medya üzerinde Durov’un “zaten çılgın” olarak adlandırdığı sınırların artırılmasıyla ilgili maliyetlerin bir kısmının azaltılmasındaki hizmete yardımcı olmalıdır. Ücretli abonelik konusu bir süredir üzerinde çalışılıyor ve Durov ilk olarak 2020’de bu olasılıktan bahsetmişti.

Premium özelliklerin tamamı hâlâ belirsiz olsa da abonelik Telegram’ın ileri düzey kullanıcılarına hitap edecek gibi görünüyor. Tıpkı Twitter Blue’nun uygulamayı en çok kullanan kişilere ek özellikler getirmesi gibi. Uygulamanın beta sürümünden toplanan veriler, aylık 4,99 ABD dolarına mal olacağını ve daha hızlı indirmeler, sesli mesajlar, sohbetlerinizi özelleştirmek için araçlar ve daha fazlasıyla geleceğini gösteriyor.

Beta ayrıca, Durov’un geçen yıl tanıttığı bir şey olarak Premium kullanıcıların birçok kanalda reklamları olmayacağını gösteriyor. Bu, Durov’un, erişim elde etmek için ödeme yapmanız gerekebilecek gibi görünse de kullanıcılara reklamları kapatmaları için bir yol sağlayacağına dair önceki sözüyle uyumlu olduğunu gösteriyor.

Durov’un, girişimin başlangıçta düşündüğünden “daha başarılı” olmasına rağmen, reklamları kamu kanallarının ötesine genişletme planları yok gibi görünüyor. Durov, gönderisinde “Telegram’ın öncelikle reklamcılar tarafından değil, kullanıcıları tarafından finanse edilmesi gerektiğine inanıyorum.” diyor ve “Bu şekilde kullanıcılarımız her zaman ana önceliğimiz olmaya devam edecek.” diye belirtiyor. Tabii ki bu görünüm muhtemelen Telegram’ın 500 milyondan fazla kullanıcısının yeterince büyük bir bölümünü Premium’a satın almaya ikna edip edemeyeceğine de bağlı.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir cevap yazın