Elon Musk İçin Hamle: Tweet Kaynakları Verilecek!

Twitter-Elon Musk efsanesi, Musk’ın uygulamadaki sahte ve bot profillerin miktarını kendisinin belirlemesine izin vermek için şimdi Musk’ın ekibine tam tweetlerin kaynağını vermeyi planladığı bir sonraki aşamaya geçiyor.

Bu haftanın başlarında, Musk’ın hukuk ekibi SEC’e resmi bir açıklama yaptı. Twitter’ın sahte hesapların ve botların aktif kullanıcı tabanının sadece %5’ini oluşturduğu iddiasını destekleyecek kanıt sağlayamaması durumunda Musk’ın 44 milyar dolarlık devralma işlemine devam etmeyeceğini açıkladı.

Musk’ın ekibi, Twitter’ın temel reklam işini en üst düzeye çıkarmak için erişim verilerine güvendiğini, bu yüzden de bunun kritik bir bilgi olduğunu iddia etti. Kullanıcıların önemli bir kısmı gerçek insanlar değilse bu, anlaşmanın maddi olarak değişiklik göstermesine sebep olur.

Şimdiye kadar Twitter, geçmişte SEC tarafından kabul edilen süreçlerle ölçüldüğünü söylediği rakamların arkasında durdu. Şimdi ise Musk’ın ekibine verebileceği tüm bilgileri teslim etmek istiyor.

Washington Post tarafından bildirildi.

Haftalar süren bir çıkmazdan sonra, Twitter’ın yönetim kurulu, her gün yayınlanan 500 milyondan fazla tweeti içeren büyük veri akışının erişimine izin veriyor. Bu sayede Elon Musk’un dahili veri taleplerine uymayı planlıyor.

Musk’ın tüm bu bilgilerle tam olarak ne yapacağını söylemek zor ancak açıkça, Twitter’ın hukuk ekibi, Musk’un taleplerini yerine getirmenin tek yolunun bu olduğunu ve mümkün olan tüm bilgileri ortaya koyduğunu belirtti. Bu durumun Musk ve Co. uygulamadaki sahte profillerin miktarını belirlemek için kendi değerlendirme süreçlerini geliştirecekler.

Elon kendi metodolojisini bulur ve sahte profil sayısının %20’ye yakın olduğunu anlarsa ne olacak?

Bazıları, Musk’ın anlaşmayı hızlandırmak için ilk devralma teklifinde çeşitli durum tespiti unsurlarından feragat ettiğini, yani ne olursa olsun satın alma işlemini yapması gerektiğini düşünüyor. Ama açıkça, Elon’un kendisi bunun geçerli olmayacağına inanıyor ve muhtemelen haklı. Ancak iş botlar ve sahte hesaplar olduğunda Elon’un önündeki zorluk, Twitter’ın kötü niyetli davrandığını kanıtlamak olacak. Peki Twitter, pazar konumunu geliştirmek için kasıtlı olarak kullanıcı sayısını yanlış mı bildirdi? Bu konuda çok fazla argüman ve argümanların oluşturabileceği olaylar var.

Her halükârda Twitter, Elon’u devralma hazırlıklarına devam ediyor ve Reuters, anlaşmayı tamamlamak için ağustos ayı başlarında bir hissedar oyu düzenlemeyi planladığını bildirdi.

Elon sonunda Twitter’ın sahibi mi olacak?

Yasal düzenlemeler dikkate alındığında ve halka açık kanıtlara bakıldığında bu, hala en olası sonuç gibi görünüyor. Ancak nihai bir sonuca varmadan önce bilmemiz gereken daha çok şey var.

Nazlican Vatansever

Dijitalin sonsuz denizinde yerini ve yönünü arayan; kaybolmaya, kendini bulmaya yakın eczacı adayı. Alanların, sınırların varlığına inanmaması, her daldan farklı meyveler aşırıp tatlarını deneyimlemesi için yeterli. Nazlıcan'ın Dijitaliyidir için sloganı " Dijital, sen iyiysen iyidir."

Bir yanıt yazın