Clubhouse Saman Alevi miydi?

clubhouse

Clubhouse son demlerini yaşıyor olabilir. Son zamanlarda üst düzey yöneticilerin şirketten ayrılması, insanları şüphelendirirken en son indirme sayıları da bir zamanlar popüler olan sosyal medya uygulamasının devamlılığını sorgulatıyor.

Ünlü araştırma şirketi, Protocol Clubhouse’daki yöneticilerinin değişmesini şu şekilde raporluyor: “Nisan ayı sonlarında Stephanie Simon, şirketin Marka Evanjelizmi ve Geliştirme bölümünün başkanı olarak görevinden ayrıldı. Simon, 2020’deki lansmanından sadece birkaç ay sonra Clubhouse’a katıldı. Ardından bu hafta, Nina Gregory, Aarthi Ramamurthy ve Anu Atluru dahil olmak üzere üç lider daha istifalarını açıkladı.”

İçerik liderlerinin sürekli değişiminden dolayı, Clubhouse yeni stratejik değişimler yapmak zorunda kaldı. Bu değişimlerle birlikte uygulama eski haline göre çok daha gündelik. Ses paylaşımlı odalarda sohbet veya aynı düşünceden insanlarla topluluk oluşturup “takılmak” gibi aktiviteler daha ön planda yer alıyor.

Protocol’un raporuna göre, 2022 yılı 1 Ocak ve 31 Mayıs arası Clubhouse 3.8 milyon indirmeye ulaşmış. Geçen yıl aynı aylar arası bu indirme sayısı ise 19 milyon. Bir yıl arasındaki oran %80 bir azalmaya işaret ediyor. Bir dönem sosyal medyada Clubhouse daveti isteyen kullanıcıları görebilirdik. Günümüzde ise çoğu sosyal medya platformlarında uygulamanın adından bahsedilmiyor. Buna rağmen Hindistan ve ABD dışı ülkelerde düzenli bir indirme artışı var.

Clubhouse kullanıcı kaybetmesiyle birlikte yayıncılarını da kaybetti ve içerik üreticileri diğer platformlara yönelmeye başladı. İçerik ve kullanıcı kaybı Clubhouse için seçenekleri de azaltıyor. Uygulamanın geleceğini tahmin etmek ise zor.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın