/

Z Kuşağına Reklam Verirken Bir Kere Daha Düşünün!

Dijital pazarlama analiz firması Bulbshare, geleneksel reklam yöntemlerinin Z jenerasyonu üzerinde etkili olmadığını yaptığı bir anketle ortaya koydu.

Eğer bir reklamda “atla” tuşu varsa Z jenerasyona ait bireylerin %99’u bu tuşu kullanmaktan çekinmiyor. Online reklamları önlemek için reklam engelleyici uygulamalarını kullanan kişi sayısı ise %63 oranında. Dijital ortamda büyüyen bu jenerasyon, karşılarına çıkan reklamlardan dolayı bunalmış hissediyor. Bulbshare yöneticisi Matt Hay “En iyi reklam her zaman dikkat dağıtan reklamdır. Göz ardı etmek zor olmalı. Ancak günümüz markaları, diğer reklamlar arasından sıyrılamama ve rahatsız edici olma tehlikesiyle karşı karşıya.” dedi.

Son on yılda ise markalar, internet kişilikleri aracığıyla reklam yapmaya başladı. Ancak müşteriler, büyük markalar ve internet ünlüleri arasındaki ilişkiye karşı daha güvensiz. Bulbshare anketine göre, Z jenerasyonu tüketicilerinin %84’ü internet ünlülerine olan inancını kaybetmiş durumda. Z jenerasyonu, para karşılığı bir ürünü tanıtan birine güvenmektense arkadaşlarından duyduğu bir ürünü almaya daha meyilli.

Matt Hay bu durumu şöyle açıklıyor: “Z jenerasyonundaki bu samimiyet arzusu markalara sadece kaliteli ürün üretmeye değil aynı zamanda reklam koyabilecekleri topluluklar oluşturmaya da zorluyor.” Yani ürününüzle ilgilenebilecek bir topluluk bulup bu topluluğun temsilcilerine sponsor olmak, çoğu kişi tarafından rahatsız edici bulunan bir reklam vermekten çok daha iyi bir sonuç getiriyor.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın