Google’a 118 Milyon Dolarlık Cinsiyet Ayrımcılığı Davası!

Google, yaklaşık 15.500 kadını kapsayan bir toplumsal cinsiyet ayrımcılığı davasını sonuçlandırmak için 118 milyon dolar ödemeye hazırlanıyor.

Basın açıklamasında belirtildiğine göre, Google’ın ayrıca işe alım uygulamalarını ve ücret eşitliği çalışmalarını değerlendirmek için bağımsız bir iş gücü ekonomisti bulundurması gerekiyor.

Dava ilk olarak 2017’de üç kadının, şirketi kadın işçilere düşük ücret vermekle suçlamasıyla ortaya çıktı. Kadınlar, Kaliforniya’nın Eşit Ücret Yasası’nı ihlal ederek yaklaşık 17.000 dolarlık bir ücret farkı olduğunu öne sürüp şikayette bulundular. Ayrıca şikayette Google’ın kadınları daha düşük kariyer yollarına kilitleyerek erkek meslektaşlarına kıyasla daha az ücret ve daha düşük ikramiye verdiği iddia ettiler. Davacılar geçen yıl toplu dava statüsü kazandılar.

Google’ın işçilere yönelik yaklaşımı, birden fazla incelemenin hedefi oldu. Google, geçen yıl şirketin kadın mühendislere düşük ücret ödediğini ve Asyalı iş başvurularını göz ardı ettiğini iddia eden bir davayı çözmek için 2,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. California’nın Adil İstihdam ve Barınma Departmanı (DFEH), siyahi kadın çalışanlara yönelik olası taciz ve ayrımcılık şikayetleri nedeniyle şirketi de araştırıyor.

Son on yıl içinde ücret farklarını hedefleyen birçok benzer dava açıldı

Davanın davacılarından Holly Pease yaptığı açıklamada, “Kariyerinin tamamını teknoloji endüstrisinde geçirmiş bir kadın olarak Google’ın, bu anlaşmanın bir parçası olarak almayı kabul ettiği eylemlerin kadınlar için daha fazla eşitlik sağlayacağı konusunda iyimserim. Google, kuruluşundan bu yana teknoloji endüstrisine öncülük etti. Ayrıca, kadınların teknolojide kapsayıcılığı ve eşitliğini sağlamak için sorumluluk üstlenme fırsatına da sahipler.” dedi.

Uzlaşma şartlarının hâlâ bir hakim tarafından 21 Haziran’da yapılacak bir duruşmada onaylanması gerekiyor. Google, The Verge’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Politikalarımızın ve uygulamalarımızın eşitliğine kuvvetle inanırken yaklaşık beş yıllık davadan sonra, her iki taraf da konunun herhangi bir kabul veya bulgu olmaksızın çözülmesinin herkesin yararına olduğu konusunda hemfikirdi ve bu anlaşmaya vardığımız için çok memnunuz.” dedi. Şirket, tüm çalışanlara adil ve eşit bir şekilde ödeme yapmaya, işe almaya ve seviyelendirmeye kesinlikle bağlı olduğunu, erkek ve kadın çalışanlar arasında bir ücret farkı bulursa ayarlamalar yaptığını da sözlerine ekledi.

Son on yılda, Microsoft ve Twitter’a karşı toplumsal cinsiyet ayrımcılığı davalarının pek başarılı olamaması ile maaş farklarını hedefleyen bir dizi benzer dava su yüzüne çıktı. Ayrıca Oracle, eşit olmayan ücret iddiasıyla toplu bir davayla karşı karşıya. Ancak Bloomberg Law’a göre, bir yargıcın 3.000 çalışanı ve 125 iş sınıflandırmasına sahip bir sınıfın davaya devam etmek için yönetilemez olacağını söylemesinin ardından, şirkete dava açan bir grup kadın muhtemelen toplu dava statüsünü kaybedecek. Ayrıca Apple ve Riot Games gibi diğer teknoloji şirketleri de ücret eşitsizliği suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın