Zara’nın Ücret İadesi Politikası Rakiplerini Etkileyecek mi?

Bazı bölgelerde, müşteriler çevrim içi satın alma işlemlerini üçüncü tarafa bırakma noktalarına iade etmek için ücret ödüyorlar. Bu durum şirketlerin lojistik hakkında nasıl düşündükleri için bir dönüm noktası olabilir.

Zara, hazır giyim perakendecileri için e-ticaret getirilerinin parametrelerini değiştirmenin ortasında olabilir.

Şirket, mayıs ayında müşterilerin çevrim içi satın alma işlemlerini üçüncü taraf bırakma noktalarına iade etmeleri için İngiltere müşterilerinden artık 1,95 sterlin veya yaklaşık 2,45 ABD doları tahsil edileceğini duyurdu. Bunun yanında müşteriler, çevrim içi satın aldıkları ürünleri İngiltere’deki herhangi bir Zara mağazasından ücretsiz olarak iade edebilirler.

İade sistemi Zara için Belçika ve Hollanda da dahil olmak üzere diğer Avrupa pazarlarında zaten uygulanıyor, ancak çoğu e-ticaret müşterisi iadelerini mağazalarda tamamlamayı tercih ediyor. Karar, pazar bazında verildiğinden ücretin ABD’ye gelip gelmeyeceği belli değil.

George Mason Üniversitesi İşletme Fakültesinde operasyon yönetimi doçenti olan Mehmet Altuğ’a göre iadeler için ücret alınması yeni değil ve bazen elektronik gibi ürünlerde görülüyor. “Geri dönüş hacmi açısından bu iyi bir şey. Ancak öte yandan, karlılık açısından bakıldığında bazı sonuçları var. Fiyata ve talep rekabetine dikkat etmek gerekiyor. Kârlılık açısından kendi sektörünüzde bunu yapan tek perakendeciyseniz bazı talep sorunlarıyla karşılaşmaya başlayabilirsiniz. Müşteriler başka bir perakendeciye gitmeye başlayabilir.”
Perakendeciler, tedarik zinciri baskıları nedeniyle yüksek getiri oranlarında ve daha ince marjlarda gezinirken iadeler için ücret almak bir norm haline gelecek mi?

İade durumu

Forrester’a (araştırma merkezi) göre ABD’de e-ticaret 2020’de %30 oranında büyüyerek 2002’den bu yana en hızlı büyüme oranına sahip oldu. Bu süre zarfında bir grup olarak giyim, aksesuar ve ayakkabı ABD’deki tüm e-ticaret satışlarındaki büyümenin %19’unu oluşturdu. Forrester, giyim kategorisinde dijital satışların 2024 yılına kadar %47,5’e ulaşacağını düşünüyor.

Ancak konu e-ticaret olduğunda, özellikle de giyim ve ayakkabı söz konusu olduğunda perakendecilerin sorunları var ve bu da iadeler. Ulusal Perakende Federasyonuna göre geçen yıl alışveriş yapanların yaklaşık 218 milyar doları çevrim içi satın almalardan olmak üzere 761 milyar doların üzerinde mal iadesi bekleniyordu. Bu durumda en yüksek iade getirisi oranlarından birine sahip e-ticaret kategorisi giyim oluyor.

Ve perakendenin tarihsel olarak iadelere tepkisi, alışveriş yapanlar için mümkün olduğunca bunu kolaylaştırmak olsa da bu değişiyor olabilir. Özellikle şirketler artan yakıt, malzeme ve diğer tedarik zinciri maliyetleri nedeniyle şu anda marjlarda bir darbe alıyorken.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir yanıt yazın