/

Pokemon: Bir Devrin Sonu!

Pokémon Scarlet ve Pokémon Violet’in gelişi, markanın bir sonraki (d)evriminin habercisi.

Pokémon’un başlangıcından beri var olan ve Game Freak’in kurucularından olan Junichi Masuda, 1996’da piyasaya sürülen ilk oyunlar olan Pokémon Red ve Pokémon Green üzerinde çalışmış yaratıcı ekipten önemli bir isim. 2002’de Pokémon Ruby ve Pokémon Sapphire’de yönetmen olarak da hizmet verdi. Ancak 1 Haziran’da yönetici editör pozisyonundan ayrılıp Game Freak’ten animasyon ve ticaret kartlarından video oyunlarına kadar tüm markayı içine alan Pokémon Company’ye geçerek üst kademelerde yeni rolünü üstlenmesiyle Masuda’nın Pokémon serisiyle yakın ilişkisi sona ermiş görünüyor. Ancak markanın baş yaratıcılardan biri olarak derin bilgisini yeni hizmetler ve ürünler yaratmaya yardımcı olmak için kullanacağı kesin. Masuda’nın ayrılışı seri için çok önemli bir zamanda, serinin ilk açık dünya oyunu olan Pokémon Scarlet ve Pokémon Violet’in 18 Kasım’daki lansmanına sadece aylar kala gerçekleşti.

Masuda, Pokémon oyunları söz konusu olduğunda şüphesiz tek karar verici değildi ve yönetmen olarak son rolü Pokémon: Let’s Go, Pikachu! ve Pokémon: Let’s Go Eevee! gibi çevrim yapımlardaydı. Ancak özellikle içeriğini çağdaşlaştırma açısından değişimde yavaş kaldığını, hatta serinin 2020 yılına kadar büyük ölçüde statik olarak devam ettiğini biliyoruz. Öte yandan hayranlarının daha kapsamlı Pokémon içeriği istediği aşikar. İlk haftasında, Switch’te en hızlı satan oyunu olarak Pokémon Legends: Arceus 6,5 milyon kopya satmış ve satış rakamı 12 milyona ulaşmıştı. Scarlet ve Violet şimdiden serinin sınırlarını daha da zorlamaya hazır görünüyor. Oyun, bir ilk olarak dört oyunculu olmanın yanı sıra uzun süredir ihtiyaç duyulan genişletilmiş karakter özelleştirme seçeneklerini seride ilk kez sunuyor olacak.

2018’de Game Freak’teki genç neslin Pokemon’un gelişimini devralmasının önemli olduğunu söyleyen Masuda’ya gelince yeni işi için şimdiden büyük planları var: “İnsanları birbirine bağlamak, çevreyi genişletmek için elimden gelenin en iyisini yaparken oyun oynamak. Paylaşmamız için daha zengin bir dünya yaratmaya yardımcı olmak. Bununla birlikte dünyanın her yerindeki insanlara daha büyük sürprizler, eğlence ve heyecan sunmaya çalışarak video oyunlarının sınırlarını aşmayı umuyorum.”

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın