//

Pinterest, Yapay Zeka Alışveriş Platformu The Yes’i Satın Alıyor

Pinterest’in bu platformu satın alması, görüntü paylaşımından sosyal ticarete olan dönüşünün altını çiziyor.

The Yes, 2018 yılında e-ticaret teknoloji uzmanı ve CEO Julie Bornstein tarafından kuruldu. Bornstein, daha önce moda perakendecisi Stitch Fix’in operasyon direktörlüğünü yapmış ve Sephora’nın pazarlama ve dijital sorumlusu olarak çalışmıştır.

Pinterest’in alışveriş vizyonunu ve stratejisini yöneten CEO’su Ben Silbermann, yaptığı açıklamada The Yes hakkında şöyle diyor:” The Yes ekibi, uçtan uca bir alışveriş deneyimi oluşturma konusunda uzmandır. Ekibimiz zevkinize ve tarzınıza göre sizin için kişiselleştirilmiş doğru ürünleri bulmayı kolaylaştırma vizyonumuzu paylaşıyorlar.”

Pinterest’in satın alma yapıları, kendisini bir ticaret yeri olarak kurmaya çalışırken geçtiğimiz yıl boyunca uyguladığı sosyal alışveriş özellikleri listesine dayanıyor. Pinterest, kendisini “kitlesinin benzersiz ticari amacını ve ürünleri bir dergi veya katalogda olduğu gibi görsel olarak keşfetme yeteneğini bir araya getiren bir alışveriş platformu” olarak tanımlıyor.

Ocak ayında Pinterest, CB2 ve West Elm gibi perakendecilerden ev dekorasyonu alışverişi için AR (Arttırılmış Gerçeklik) deneme özellikleri ekledi. Geçen Ekim ayında, kullanıcıların içerik oluşturucuların canlı ve alışveriş yapılabilir videolarını izlemeleri için Pinterest TV’yi de ekledi.

Sosyal ticarete yönelik eğilim, en büyük sosyal medya platformlarının çoğunun arenaya girmesiyle büyüyor. Snap Inc. geçtiğimiz ay eBay listelerinin özel çıkartmalar kullanılarak Snapchat uygulamasında paylaşılmasına izin verdiğini duyurdu. Sadece birkaç hafta önce, sosyal medya platformu, işletmelerin kullanıcıların deneyebilecekleri 3D ürün modelleri oluşturmaları için yeni AR araçları tanıttı. Ek olarak Instagram, geçen ay Instagram Mağaza hesabının üçüncü yıl dönümünü, e-ticaret araçlarını tanıtmak için New York’ta bir pop-up (geçici) mağazaya ev sahipliği yaparak kutladı.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın