//

Metaverse’e Dahil Olmak: Ama Nasıl?

Metaverse’yi duydunuz ve ona dahil olmak mı istiyorsunuz? Yalnız değilsiniz.

Metaverse, tüketicilerin etkileşimde bulunabileceği ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her etkinliği gerçekleştirebileceği sanal bir alandır. Mart 2022 Zeitgeist çalışmasından elde edilen verileri kullanarak Metaverse hakkında bilmeniz gereken en son şeyler hakkında size bilgi vereceğiz.

Söylenecek ilk şey, genç tüketicilerin büyük olasılıkla erken benimseyenler olacağı, Z kuşağı ve Y kuşağının %42’sinin katılmak isteyeceği ve X kuşağının 5’te 1’inden biraz fazlasının ilgileneceğidir.

Markalar için çevrimiçi tüketicileri daha ayrıntılı tanımak bir öncelik olmalı. Bir Metaverse’ye katılmakla daha fazla ilgilenmeleri daha olasıdır. Bu nedenle markaların, kendilerini uygun hissettiren sanal alanlar yaratmak için onları daha iyi anlamaları gerekir.

Minecraft, Roblox ve Fortnite’ın beğenileri, genellikle kendi başlarına Metaverse olarak adlandırılır.

Bunların arasında, 10 potansiyel Metaverse kullanıcısından yaklaşık 4’ü geçen ay Minecraft’ı ziyaret etti. 10 kişiden 3’ü Fortnite’ı kullanırken The Sandbox, Horizon Worlds, Second Life ve Roblox gibi diğer hizmetler de çok sayıda ziyaretçi çekiyor. İkincisi, özellikle çocuklar arasında hızlı bir şekilde büyüyor ve geçen yıldan beri oynayan 8-15 yaşındaki oyuncularda %28’lik bir artış var. Bu tür hizmetler, Metaverse konseptinin ağırlıklı olarak oyun kültürüne odaklanacağını gösteriyor.

İçerik açısından ister televizyon izlemek ister canlı etkinlikler veya video oyunları oynamak olsun, tüm aktiviteler online ortamda gerçekleştirilebilir.

Aynı zamanda, 4 Metaverse potansiyelinden sadece 1’i, ne sunabileceğini keşfetmekle ilgileniyor. Etkili Metaverse deneyimleri oluşturmak isteyen markalar ve ajanslar için izleyicilerde merak uyandırmak, onları nasıl etkileşimde tutabilecekleri için bir yol olabilir.

Burada anahtar kelime yeniliktir. Veriler, Metaverse potansiyellerinin gerçekleştirmek istedikleri çeşitli etkinliklere sahip olduğunu gösteriyor. Tüketiciler markalara ne yapmak istediklerini söylüyor ve bu sadece alışveriş yapmaktan veya TV izlemekten çok daha fazlası.

İnsanların neden Metaverse’ye katılmak isteyebileceklerinden uzaklaşarak neden istemeyebileceklerine bakalım. Veriler, Metaverse’in belirli tüketicilere pek çekici gelmediğini gösteriyor.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın