/

Instagram’dan Yeni Tepki Seçeneği: Kendi Avatarınızı Kullanın!

Meta’nın metaverse itmesinin önemli bir unsuru, dijital avatarların daha fazla şekilde kullanılması. Çünkü bu sanal temsilleri her açıdan daha alışılmış etkileşim araçlarına dönüştürmekte.

Bu açıdan ana platform VR’dir ve kullanıcılar tamamen sürükleyici alanlarda karikatürize görünüşleri aracılığıyla etkileşime girerler. Ancak Meta, VR olmayan kullanıcıların da aynı şekilde etkileşime girmelerini sağlamak istiyor.

Bunu yapmak için Meta’nın avatarlarını daha ilgi çekici ve daha özelleştirilebilir hale getirmesi gerekiyor. Bu, Facebook, Messenger ve Instagram’daki çıkartmalarda 3D avatarların uygulanmasıyla zaten yapılıyor.

Ve şimdi Meta bir sonraki adımlarını atıyor. Bazı kullanıcılara artık avatarlarını İnstagram hikayelerine tepki olarak gönderebileceği bir seçenek sunuyor.

Pururaj Dutta kullanıcısı tarafından paylaşılan bu örnekte de görebileceğiniz gibi, bazı kullanıcılar artık hikayelerde ‘Emoji’ veya ‘Avatar’ tepkilerini kullanmak için yeni bir seçenek görüyor. Eğer ‘Avatar’ seçeneğine dokunursanız karakterinizi kullanarak size bir dizi özel çıkartma yanıtı sunulacak. Henüz avatarınızı oluşturmadıysanız sizi özel avatar karakterinizi oluşturmaya yönlendirilecek.

Bu adım, daha fazla kullanıcının özel karakterler oluşturmasını sağlamanın başka bir yolu. Bu gelişim, Meta’nın bu tasvirlere bakış açısıyla daha yaygın, alışılmış bir katılım davranışına dönüştürmek için daha geniş çabasının bir parçası.

Bu yenilik daha sonra bir dizi genişletilmiş uygulamaya daha sahip olacak.

Bu gelişmelerde sanal dünyalar veya Meta evren içinde etkileşim kurmak ana itici güçtür ancak özel dijital karakterlerin daha geniş bir şekilde uygulanması, Meta’nın gelişen alanlarında sanal ögeler satması için yeni fırsatlar sağlayacak.

Örneğin Snapchat, Bitmoji avatar karakterleri için kullanıcıların avatarlarını Adidas, Nike ve diğer tanınmış markalarda giydirmelerini sağlayan bir dizi kurumsal sponsorlu ögeye zaten sahip.

Şu anda karakterinizi dijital kıyafet varyasyonlarında giydirmenin hiçbir maliyeti yok ancak avatar kullanımının nihai genişlemesi ile özel eşyalara ve kişiselleştirmelere talep artacağı için platformlar ücret isteyebilecek. Bu sayede kullanıcılar sanal alemde daha benzersiz ve karmaşık varyasyonlarıyla bir prestij seviyesi kazanabilecek.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir cevap yazın