//

TikTok büyümeye devam ediyor: YouTube ile başa baş!

TikTok’un ortalama izlenme süresinin YouTube’u geçmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta eMarketer’in yayınladığı rapora göre, kısa video uygulamasının yıl sonunda yetişkin Amerikan kullanıcılarının Tiktok’ta geçirecekleri zamanın ilk defa YouTube’a kıyasla daha fazla olacağı bekleniyor.

Rapor, Tiktok kullanıcılarının günlük 45.8 dakika geçireceğini belirtirken YouTube için 45.6 dakika olarak gösteriyor. TikTok gibi kısa video özelliğine benzeyen Instagram Reel için ortalama 30.1 dakika veriliyor.

YouTube ve TikTok karşılaşmasındaki istatistikler ihmal edilebilir ancak durumlar değişiyor. İş sahipleri için ByteDance’in sahip olduğu uygulama yeni tüketiciler için büyük bir potansiyele sahip.

Uygulamanın etkileşim istatistiklerinden yararlanmanın üç yolunu sizler için açıklıyoruz:

  1. Özgün Olun.

Bu cümleyi TikTok’ta çok duyacaksınız. TikTok ve İnstagram çoğu yönde tamamen zıttır. Mükemmel bir fotoğraf İnstagram’da bir günü ele geçirebilir. Tiktok kullanıcıları ise özgünlük ister. Yani, TikTok’ta kusursuzluk değil, izleyicide duygu uyandırabilecek videolar ilgi çekicidir.

New York City merkezli sosyal reklam otomasyon platformu Smartly.io’nun pazarlama müdürü Lyle Underkoffler, “Eğer markalar TikTok’ta özgünse sadece reklamcı olarak değil, aynı zamanda etrafında ne olduğunu anlayan topluluğun bir üyesi olarak görülürler.” diyor.

Kaliforniya, Santa Monica’daki Movers+Shakers yaratıcı ajansının CEO’su Evan Horowitz bu stratejiyi onaylıyor. TikTok kullanıcılarının “düşük riskli hissettiren” içerikleri tercih ettiğini söylüyor. Howoritz, güçlü tanıtım değeri olan videoların platformda pek iyi performans sağlayamayacağını açıklıyor.

  • Her Akıma Balıklama Atlamayın

Günlük olarak ürünleriniz hakkında gönderi atmaya çalışabilirsiniz. Fakat bütün moda olan akımlara katılmanıza gerek yok. İşletmeniz için hangi akımın daha iyi olduğunu düşünmelisiniz. Örneğin parti kıyafeti modası enerji tasarrufuyla alakalı bir şirket için uyumlu olmaz.

Ayrıca, ulusal muhasebe ve danışmanlık firması KPMG’de pazarlama danışmanlığı uygulama lideri Jason Galloway, “girişimciler ve küçük işletme sahipleri markaları için alakalı etiketler bulmalı. Sadece popüler olanlar olmak zorunda değil.” diyor. Markaların etkili kişilerle iş birliği ve ürün yerleştirmesi yapmalarını göz önünde bulundurmalarını ekliyor. Galloway, “Hız ve uygunluk, kusursuzluktan daha önemlidir. Markaya uygun içeriğe odaklanmak ana stratejidir.” tavsiyesinde bulunuyor.

  • Canlı Etkileşimlere Kucak Açın

Geçtiğimiz hafta Tiktok yeni test edeceği fonksiyonu, TikTok LIVE’ı duyurdu. LIVE, yaratıcıların canlı yayın yoluyla gelir elde etmelerini sağlayacak. TikTok yaptığı açıklamada, bunun markaları ve izleyicileri yakınlaştırmayı amaçladığını söylüyor.

Ayrıca en iyi müşterinizi LIVE abonelik yoluyla “VİP Odaya” davet edebilirsiniz. TikTok, insanların sevdikleri LIVE yaratıcılarına aylık abonelik yoluyla takdirlerini göstermelerini, markaların ve toplulukların büyümesini ve VİP müşterilere özel fırsatlar sunuyor. Abonelere özel sohbet açık olduğunda, reklamcılar ve aboneleri birbirlerine özel erişim sağlıyor. Markalar, canlı yayınlarla küresel olarak kişisel bir ağ kurabilirler.

Underkoffler, “Markaların yeni ve mevcut tüketicilerle bağdaşmasının önemi giderek önemli oluyor.” diye tavsiye ediyor. Nasıl etkileşim kurduğunuz önemli değil, sadece özgün olun. “TikTok’ta reklam verirken izleyicilerle samimi bir bağ kurabilmek ve etkileşim içinde olmak çok önemlidir” diye ekliyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın