/

Audi Destekli Girişim Holoride, Ride Kriptosunu Piyasaya Sürdü

Arka koltuktaki yolcuların seyahat sırasında kullanabilecekleri yeni bir sanal gerçeklik (VR) uygulaması olan Audi destekli girişim Holoride, Ride kripto para birimini halka açık olarak satmaya başladı.

Holoride, sayesinde yolcular, filmlerden oyunlara, toplantı sunumlarına kadar birçok aktivitede VR gözlükler sayesinde daha keyifli bir yolculuk geçirebilecekler. Takip edilen sanal içerik, otomobilin sürüş hareketlerine gerçek zamanlı olarak uyum sağlıyor.

Kriptonun piyasaya sürülmesi, Holoride’ın bir geliştirici topluluğu tarafından oluşturulan, oyun ve deneyimlerden oluşan, genişletilmiş gerçeklik (XR) ekosistemini oluşturmak için yaptığı en son hamle oldu. Sanal dünyaları deneyimlemek veya oyun oynamak isteyen araç yolcularının alışveriş yapmak için Ride yardımcı jetonunu kullanmaları gerekecek.

Holoride, XR sistemini gelecek yıl özel araçlarda sunmayı hedefliyor, ancak hangi markaların ve ne zaman piyasaya sürülebileceğine dair ayrıntılar yetersiz. Şirket daha önce 2022 yazında piyasaya sürüleceğini söylemişti, ancak o zamandan beri gelecek yıl için belirli bir zamanlamayı geri çekti.

Holoride CEO’su ve kurucu ortağı Nils Wollny “Son birkaç yılda otomobil üreticileri ve içerik oluşturucuları, yolcularla birleştiren tescilli bir teknoloji yığını oluşturduk” dedi. “Platformumuzu blok zincir teknolojisi ile geliştirmek ve kendi Ride jetonumuzu başlatmak, ekosistemimizi güçlendirmek ve adil ve şeffaf bir katılım sağlamak için bir sonraki mantıklı adım.” olduğunu belirtti.

Mayıs ayında Holoride, Elrond’un blok zincirini teknoloji yığınına entegre edeceğini ve geliştiricileri platformda daha fazla içerik oluşturmaya teşvik etmek için NFT’leri kullanacağını ve aynı zamanda araç içi deneyimlerini kişiselleştirmek isteyen yolcuları çekeceğini duyurdu. Hem NFT’ler hem de Ride, Elrond üzerine kurulu ve her ikisi de Holoride ekosistemindeki işlemler için kullanılabilir. NFT benzersizdir ve kopyalanamaz, oysa Ride kripto para birimi, herhangi bir para birimi türünde olduğu gibi değiştirilebilir.

Wollny, “Kullanıcıların ve içerik oluşturucuların, RIDE jetonları karşılığında deneyimlerine dayalı olarak benzersiz NFT’ler üretmelerini sağlayacağız. Sonuçta ortaya çıkan NFT’ler daha sonra Ride kullanılarak satın alınabilir ve satılabilir.” dedi.

Holoride platformuna blok zinciri, NFT’ler ve kripto para birimini dahil etmek, yalnızca belirsiz vızıltılarla dikkat çekmenin bir yolu değil. Holoride, gerçekliği araba koltuğundan dijital ve sanal dünyaların fiziksel ve artırılmış gerçeklikle iç içe geçtiği meta evrene kadar genişletme yeteneği üzerine bahse giriyor.

Ride yalnızca Holoride’da oyun ve eğlence satın almak için kullanılabilse de, bu bahis işe yarayabilecek. Ride 7 Aralık’ta resmi olarak listelendiğinde, başlangıçta Elrond’un USDC veya Fiat gibi başkalarıyla değiştirilebilen ve büyümesini hızlandırabilecek kripto para birimi EGLD ile değiştirilebilir olacak.

Bir dizi büyük isim, ana şirketi Meta’yı yeniden adlandıracak kadar ileri giden Facebook gibi, Niantic (Pokémon Go’nun yapımcıları), Amazon, Roblox, Unity Software ve Microsoft metaverse projelerini duyurmaya başladı. Bu arada, metaverse’nin yapı taşları bir miktar olgunluğa erişmeye başladıkça, Waymo, Cruise, Motional/Lyft ve WeRide gibi şirketlerin yanı sıra kendi kendini süren araç çağırma endüstrisi de ticarileşme yolunda ilerleme kaydediyor.

Wollny, Holoride’ın “meta evren için nakliye şirketi” olmasını istediğini söyledi. Holoride başlangıçta özel araçları hedef alacak olsa da, son oyun, kendi kendini süren araçlara entegre olmak ve yolculara eğlenmek için bir yol sağlamak olacak.

Bu ayın başlarında Holoride , İsveçli bir elektrikli otomobil üreticisi olan NEVS ile teknolojisini otomobil üreticisinin, amaca yönelik bir AV olan Sango’yu içeren, kendi kendini süren bir paylaşımlı mobilite konsepti olan PONS mobilite sistemine entegre etmek için bir ortaklık duyurdu. Holoride’ın teknolojisi , bir nesnenin mesafesini, yönünü ve hızını hesaplamak için araç sensörlerinin bir kombinasyonuna dayanan yazılım geliştirme şirketi Terranet’in VoxelFlow teknolojisi tarafından desteklenmeye devam edecekti. Bu, Holoride’ın platformunu gerçek zamanlı olarak bilgilendirecek, böylece oyun içindeki kullanıcı deneyimi aracın gerçek hareketleriyle eşleştirilebilecek.

Ride, Elrond’un Maiar Launchpad’inde satılıyor (Kripto fırlatma rampaları, yeni projeler için sermaye artırmanın bir yolunu sağlar, yatırımcılara jeton satışlarına erken ve indirimli erişim için zaman tanır ve böylece bir proje etrafında bir topluluk oluşturmaya yardımcı olur). Holoride başlangıçta 130 milyon jeton dolaştıracak ve maksimum 1 milyar jeton arzı var. 200 milyon jeton, o zamandan beri sonuçlandırılan özel bir satış yoluyla 0,02 dolardan satıldı ve kriptonun piyasaya sürülmesinden önce halka açık bir şekilde 50 milyon daha satıldı. Toplamda, bu şirkete 6 milyon dolar kazandıracaktı.

Holoride ekibi esas olarak Ride tokenlerinin gelirlerini içerik oluşturmak için kullanmayı planlıyor, ancak aynı zamanda geliştirme, pazarlama ve yasal ve güvenlik denetimleri için fon tahsis edecek. Ride token tahsisi söz konusu olduğunda, ekosistem destekçileri, önemli ortaklıklar ve büyüme fırsatlarını içeren Holoride’ın oluşturduğu XR ekosistemi boyunca %25 filtrelenecek.

Wollny, “Özellikle geliştiriciler, içerik oluşturucular, otomotiv üreticileri, mobilite sağlayıcılar, operasyonel destekçiler veya danışmanlar ve elçiler” dedi.

Toplam tokenlerin %20’si, Wollny’nin beta kullanıcıları, teknik denetimler ve kod incelemeleri de dahil olmak üzere kripto topluluğundan erken katkıda bulunanlar için ayrıldığını söylediği “topluluğa” tahsis edilecek. Yalnızca %5’i Holoride hayranları, destekçileri ve inananları anlamına gelen “halka açık satışa” gidiyor ve geri kalanı seçilmiş finansal ve stratejik yatırımcılara, hisse senedi yatırımcılarına, Holoride hazinesine ve Holoride ekibine gidiyor.

Wollny, satın alma deneyimleri ve bunlarla ilişkili diğer sanal öğelerin yanı sıra, token sahiplerinin bunları başlangıçta ekosistem yönetimi ve abonelikler, yükseltmeler ve özel etkinlikler gibi topluluk faydaları için kullanabileceklerini söyledi. Jetonlar, kullanıcıları, örneğin, elektrikli bir arabada sürdürülebilir bir sürüşe çıkmak veya belirli verileri paylaşmak için ekstra faydalar elde edebilecekleri bir “sürdürmek için oyna” döngüsüne teşvik etmek için de kullanılacak. Wollny ayrıca, içerik oluşturucuların ve otomobil üreticilerinin Ride’ı ortak telif ücreti olarak alabileceğini söylüyor.

Holoride piyasaya sürülmesine sadece bir yıl kadar uzakta, ancak böyle bir ekosistemin anlamlı olduğu noktaya ulaşmak için ciddi bir ölçeğe ihtiyacı olacak. En azından, meta verinin şeffaflık, güvenlik, birlikte çalışabilirlik ve katılım gibi blok zinciri teknolojisinin temel ilkelerine nasıl dayanacağına dair bir mikro kozmos görevi görebilir. Wollny, Holoride’ın meta veri deposunun nasıl inşa edileceği ve kullanıcılarının kimliklerini nasıl yönetecekleri veya değer yaratıp yakalayacakları konusunda hareketin merkezinde olma potansiyeline sahip olduğu konusunda iyimser. Wollny, “Artık herkes metaverse, kripto para birimleri ve NFT’lerin her yerinde olduğuna göre, yapboz parçaları biraz daha iyi oturabilir” dedi. “Ancak, birçok şey hala çözülmedi ve en iyisi henüz gelmedi.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın