////

Z Kuşağı Tiktok’u Tercih Ediyor: Instagram Artık Demode mi?

Instagram, Z kuşağı için demode olmaya başladı. Forrester’in 4600’den fazla ABD’li Z kuşağı gençlerle (12-17 yaş arası) yaptığı ankete göre Tiktok’un haftalık kullanımda yıldan yıla %13 arttığı (%50’den %63’e), Instagram’ın ise %4 düştüğü görülüyor. 2020’de %61 olan Instagram 2021’de %57’ye düşerken Snapchat stabil olarak %54’de kalıyor.

Z kuşağına göre, Tiktok diğer uygulamalara kıyasla daha komik ve pozitif.

TikTok’un yükselmesi dışında, Z kuşağının neden Instagram ve Snapchat yerine TikTok’u seçtiği, ebeveynlerin çocuklarına (12 – 17 yaş arası) TikTok’u neden diğer uygulamalara kıyasla daha çok sevmelerini sormasıyla açığa kavuştu. Cevaplar 3 ana katagoriye ayrıldı:

  • Eğlendirme Değeri. TikTok’ta daha fazla eğlenceli videoların olması.
  • Kısa zamanlı çeşitlilik. Uygulamada bitmeyen video geçme özelliğiyle her çeşit videolara erişim kolaylığı.
  • Pozitif İfade Özgürlüğü. TikTok’ta insanların dans ederek yada başka bir şekilde kendilerini ifade edebilme yöntemleri.

TikTok, 2021’de Instagram’ı geçse de hala Z kuşağı için en popüler “sosyal medya” değil. Ankete göre ABD’li gençlerin %72’si (12 – 17 yaş arası) Youtube’yi en az haftada bir kullanıyor ve 2020’ye göre %3’lük bir artışı gösteriyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın