/

Amazon Staten Island İşçileri Sendika Oyu Talebini Geri Çekti

İşçiler seçim çağrısı yapmak için aylarca imza toplamışlardı.

Staten Island’daki dört Amazon deposundaki işçiler, sendika oylaması taleplerini gerçi çekerek 6 aydır sürdürdükleri mücadelede beklenmeyen bir geri adım atmış oldu.

Grup dün (Cuma) günü sendikanın oy hakkı konusunda Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na vermesi gereken dilekçesini geri çekti. Çalışmaya öncülük eden ve eski bir Amazon çalışanı olan Christina Smalls talebin geçi çekilmesi ile ilgili olarak kurula sunulacak imza sayısında bekleneni alamadıklarını, daha fazla imzaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Konu hakkında konuşan Amazon sözcüsü Kelly Nantel ise şirketin odak noktasını doğrudan çalışanları dinlemek ve onların adına sürekli bir gelişim göstermek olarak açıklayarak karardan memnuniyetlerini dile getirdi.

Uzun yıllardır süren sendikalaşma baskısı Pandemi sürecindeki işten çıkarmalar ile daha güçlü bir biçimde ortaya çıkmış ve Amazon işçileri yerleşik bir ulusal sendika tarafından değil bağımsız bir örgüt olan Amazon İşçi Sendikası’nın kurulması için mücadele etmişti. Sendikal örgütlenme daha önce Amazon tarafından işten çıkarılan işçiler tarafından aktif olarak yürütülmekte. Grup oylama talebinde bulunan işçilerden imza toplamak için altı ay gibi bir süre harcadı.

Şirketin Staten Island depolarındaki bir örgütlenme grubu olan Amazon İşçi Sendikası, Christian Smalls tarafından yönetildi.

İşçilerden toplanan imzaların çalışan sayısının %30’unu aşmasının ardından bahar ayında yapılması planlanan görüşmeler için sendikanın oy hakkını yasalaştırmak amacı ile Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na bir dilekçe verilmesi gerekiyordu.

Konu hakkında konuşan uzmanlar bu tip örgütlenmelerde işçilerin %30’un çok üzerinde rakamlar ile seçimlere gittiğini, bu olayda bu sınırın aşılır aşılmaz dilekçe verilmesinin seçimin kaybedilmesi konusunda bir tereddüt oluşturabileceği düşüncesi ile dilekçenin geri çekilmiş olabileceğini söylüyor.

Amazon’un söz konusu tesislerinde 9.600 civarında çalışan bulunuyor.

Amazon İşçi Sendikası yaptığı açıklamada imza veren işçilerin yarısından fazlasının imza attıktan sonra çeşitli gerekçelerle işten çıkarıldığını iddia etti. Konu hakkında ise Amazon sözcüsü bir açıklama yapmayı reddetti.

Amazon’un ABD’de yaklaşık 1.5 milyon çalışanı bulunuyor. Şirket dönemsel olarak tedarik ve depolama alanlarına yüzbinlerce çalışanı alıyor.

Bir yanıt yazın