///

Shorts & TikTok rekabetinde YouTube’dan yeni hamle

YouTube’dan, TikTok rakibi Shorts’a rekabet avantajı sağlamak için yeni hamleler gelmeye devam ediyor. Şirket, kullanıcı çıkmadan önce eğer Shorts videoları izlemişse, YouTube mobil uygulamasını varsayılan olarak doğrudan Shorts’ta açılacak şekilde yeni bir küresel testi genişlettiğini doğruladı. Başka bir deyişle, uygulamaya geri döndüğünüzde YouTube ana sayfasına götürülmek yerine, kısa video deneyimi için kaldığınız yere bırakılacaksınız.

Şirket, geçen hafta kamuoyuna duyurulan testin iOS’ta yalnızca küresel kullanıcıların küçük bir yüzdesi için çalıştığını söyledi. YouTube şimdi, deneyi Android’e de genişletmeye hazırlandığını söylüyor.

Test yalnızca YouTube’un Shorts olarak bilinen TikTok’a verdiği yanıtla ilgilenen kullanıcıları hedefleyecek. İlk olarak bir yıldan uzun bir süre önce, başlangıçta Hindistan’da başlatılan YouTube Shorts, bu Mart ayında ABD’ye geldi ve o zamandan beri 2021 boyunca diğer küresel pazarlara yayıldı. Kısa biçimli video platformu, kullanıcıların 60 saniyeye kadar video seti oluşturmasına olanak tanıyor.

TikTok, Instagram ve Snapchat’teki rakipleri gibi Shorts, kullanıcıların doğrudan uygulamada video yüklemesine veya yeni içerik çekmesine olanak tanıyan video oluşturma araçları içeriyor. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra videonun hızını ayarlamak, bir zamanlayıcı ayarlamak, klipleri birleştirmek ve hatta yeşil ekran efekti kullanmak gibi şeyler yapmak için bir dizi temel düzenleme özelliği sunuyor.

Bir YouTube sözcüsüne göre şirket, bu yeni testle, kullanıcıların uygulamayı en son kapattıklarında kaldıkları yerden başlamayı yararlı bulup bulmadıklarını anlamak istiyor.

Ancak test aynı zamanda YouTube’un TikTok’u potansiyel bir tehdit olarak gördüğünün de kanıtı. TikTok, kısa biçimli dikey besleme biçimini popüler hale getirmesine rağmen, o zamandan beri YouTube’un alanına girme hamleleri yapıyor. Örneğin bu yaz TikTok, maksimum video uzunluğunu resmi olarak 60 saniyeden 3 dakikaya çıkardı. Ve son aylarda 5 dakikalık videoları test ederken görüldü .

Bu hamlenin ardından YouTube, TikTok’u hedef aldı ve 2021-2022 arasında sürecek 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fund’ın tanıtımıyla Shorts içerik oluşturucularına doğrudan ödemeler yapmayı planladığını duyurdu. 

Test, Shorts kullanımının arttığı bir zamanda geliyor. YouTube’un ana şirketi Alphabet, 2. çeyrek kazançları sırasında Shorts’un 1. çeyrekte 6,5 milyar olan günlük izlenme sayısını 15 milyara çıkardığını duyurdu . Ancak bu artışın bir kısmı, artan kullanıcı talebine değil, pazardaki genişlemelere bağlanabilir.

YouTube, bu yeni testlerin ne kadar süreceğini belirtmeyi reddetti ve yalnızca bu belirlemeyi metriklere ek olarak kullanıcı ve içerik oluşturucu geri bildirimlerine dayanarak yapacağını söyledi.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın