/

Facebook kullanmayın demişti: Elon Musk’ın bir hayran sayfası doğrulandı

Görünüşe göre doğrulanmış sayfa sorunsalı yaşayan tek platform Twitter değil…

Facebook, bir skandala daha imza attı ve bir hayran sayfası olduğu açıkça belli olan bir sayfayı doğrulanmış bir resmi sayfa olarak işaretledi.

Sayfada yer alan en yeni gönderi 21 Ekim’den kalma ve sayfanın toplamda sadece 10 gönderisi mevcut. Bu gönderilerden biri Musk’ın bir fotoğrafı, biri sayfanın profil resmini Musk’ı içeren bir şekilde güncellediğine dair bir bildirim ve diğerleri son tweet’lerin yeniden gönderileri gibi görünüyor.

Sayfanın Elon Musk için bir hayran sayfası olarak yayına başlamadığı da Sayfa Şeffaflık sekmesinden görülebiliyor. 28 Temmuz 2019’da futbol oyuncusu Gavin Kizito adına oluşturulan sayfa daha sonra adını tam 6 kez değiştirmiş.

Bu altı değişikliğin tümü 2021’de yapılmış. En son 17 Ekim’de iki kez üst üste Elon Musk olarak değiştirilen sayfadaki tek anormallik bu da değil. Sayfa Şeffaflığı bölümü ayrıca sayfayı yöneten kişilerin Mısır’da olduğunu söylüyor. Bilindiği üzere Musk Teksas’ta yaşıyor .

Sayfanın URL’sinin bir şekilde kesiliyor olduğunu da belirtmekte fayda var. Sayfa URL’si “official” olarak bitmesi gerekirken “offici” olarak (https://www.facebook.com/ElonMuskoffici) olarak sonlanıyor.

Facebook’un doğrulama kurallarına baktığınızda Elon Musk adına ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu da düşünebilirsiniz. Zira Facebook bir sayfanın doğrulanması için hesap sahibi kişiden bir çok isteğin yanı sıra, ehliyet, pasaport, ulusal kimlik kartı, vergi beyannamesi, yakın tarihli elektrik faturası veya diğer belgeler biçimindeki resmi kimliği paylaşmasını gerektiren bir form doldurmanızı istiyor.

Sayfanın ne zaman doğrulandığı belli değil. Facebook’un doğrulama kuralları , şirketin “Sayfanın veya profilin temsil ettiği tanınmış kişinin veya markanın gerçek varlığı olduğunu doğruladığını” belirtmekte. 

Doğrulama sorunu büyük sosyal medya ağlarının başını ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor. Twitter da benzer sorunla mücadele etti. Doğrulama programını 2017’de durdurdu ve bu yılın başlarında yeniden başlattı . Yine de yeniden başlatma biraz inişli çıkışlı oldu ve şirket Temmuz ayında yanlışlıkla az sayıda sahte hesabı doğruladığını itiraf etti .

Bir yanıt yazın