//

TikTok açıkladı: İşte en iyi 30 Avrupalı ​​yayıncı

Aylık bir milyar kullanıcıya ulaşan en hızlı platform olan TikTok, yayıncılık topluluğunu es geçmedi. Giderek artan sayıda satış noktası, daha genç izleyicilerle ilişkiler kurmak için artık platformu kullanıyor. 

Son 3 ayda sıralamada değişiklikler görüldü. The Fix’in bu yılın Temmuz ayında yayınlanan bir önceki değerlendirmesi, İspanyol dijital haber girişimi  Ac2ality’yi  lider olarak gösteriyordu. En son sürüm, İspanyolları tahttan indirdi ve yerini İngiltere’nin ultra ağır tabloid gazetesi Daily Mail aldı . 

Fakat Ac2ality  kullanıcı katılımı (etkileşimi) açısından lider konumunu korudu. Hesabın beğenileri, takipçilerdeki %7’lik genel büyümeden (2,9 milyona) daha hızlı bir şekilde %20’nin üzerinde bir artışla 163,4 milyona ulaştı. Bu arada,  Daily Mail  takipçi sayısında %24’lük bir büyüme sağladı ve 3,1 milyona ulaştı.

Orta ölçekli TikTok hesapları en hızlı büyümeyi gösteriyor

7 Temmuz ile 24 Ekim arasında Avrupa’nın en iyi 30 yayıncısı için ortalama büyüme %21’in biraz üzerindeydi. Bu, TikTok’u hala çoğu sosyal medyanın önüne koyuyor, ancak geçen yıl görülen hızlı büyümeden biraz geri kalıyor.

İlginçtir ki, mevcut büyümenin ana motorları orta ölçekli hesaplar oldu. Sıralamadaki ilk 5 hesap %20’nin biraz üzerinde büyüdü. Ancak 6’dan 20’ye kadar olan pozisyonlar neredeyse %27 arttı. 

Bu arada, çoğunlukla 100 bin veya daha az takipçisi olan daha küçük hesaplar en kötü performansı gösterdi. 21 ile 30 arasındaki pozisyonların ortalaması %17’nin biraz üzerindeydi. 

Ayrıca büyük Kuzey-Batı Avrupalı ​​yayıncıların açık bir coğrafi hakimiyeti var. Almanya, ilk 30 arasında 9 hesapla açık ara lider. Birleşik Krallık, Fransa ve Hollanda da dahil olmak üzere toplam sayı 20’ye çıkıyor. Bu arada, Güney ve Doğu Avrupa çok geride (İspanya, kıtanın en büyük iki hesabıyla bunu telafi etse de).

Doğu Avrupa medyasının görece düşük performansının bir nedeni, faaliyet gösterdikleri coğrafyadaki baskı rejimleri. Sıralamadaki her iki Belarus medyası da önemli bir devlet baskısı altında kaldı ve Tut.by  (ülkenin  eskiden en iyi dijital platformu ) kapanmaya zorlandı.

Okan Köroğlu

Dijital dünyanın dününde bugünde var olan, yarınında da olabilmek için gemiden hiç inmeye niyeti olmayan bir kaçak yolcu. Gazete, dergi ve radyo deneyimlerini dijital ile birleştirme inadından asla vazgeçmediği için dijitaliyidir’in içinde. Dijitaliyidir için Okan’ın sloganı “dijital sandığınızdan da iyidir.” oldu.

Bir cevap yazın