//

WhatsApp Totaliter Hükümetleri Karşısına Aldı. Darısı Google ve Apple’a!

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler dijital uygulamalardaki güvenlik açıklası için lobi yapmaya devam ederken, uçtan uca şifreleme zorlu bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Reuters’e göre, FBI şikayet ettikten sonra Apple’a iCloud Yedeklemelerine şifreleme eklememesi için baskı yapıldı ve Google, kullanıcılara Google Drive’da depolanan verilerini şifreleme olanağı sunarken, şirketin bu özelliği kullanıma sunmadan önce hükümetlere söylemediği bildirildi.

WhatsApp’ın kullanıcılar açısından en büyük pazarı olan Hindistan, şirketin şüpheli mesajların “izlenebilirliğini” mümkün kılmak için bir yol tasarlamasını gerektiren yeni bir yasa çıkardı. WhatsApp, bu yeni yasa ve sorumluluklar için Hindistan hükümetine dava açtı ve böyle bir gerekliliğin etkin bir şekilde “yeni bir kitlesel gözetim biçimini” zorunlu kıldığını söyledi.

Tam olarak şifrelemeye sıcak bakmaması ile bilinen Birleşik Krallık hükümeti, kısa süre önce mesajlaşma uygulamalarından çocuk hesapları için uçtan uca şifreleme kullanmamalarını istedi. Dünyanın başka yerlerinde Avustralya, teknoloji şirketlerini polis ve güvenlik teşkilatlarına şifreli sohbetlere erişim sağlamaya zorlamak için tasarlanmış tartışmalı yasaları üç yıl önce çıkardı.

WhatsApp, yeni özellik hakkında milletvekillerine veya devlet kurumlarına danışıp danışmadığı yolundaki sorulara resmi olarak cevap vermiyor. Özellikle sağ tandanslı hükumetlerin uygulamanın bu son bulut şifrelemesi özelliğinden memnun olmadığı bilinen bir gerçek. Fakat WhatsApp bu konuda hükumetlerle görüşmeyi reddediyor.

Electronic Frontier Foundation dahil olmak üzere gizlilik odaklı kuruluşlar, WhatsApp’ın hareketini övdü.

EFF, web sitesinde “Facebook’a ait WhatsApp’tan elde edilen bu gizlilik kazanımı, son zamanlarda reşit olmayanların Mesajlar’da gönderdiği fotoğrafların cihazda taranması ve herhangi bir Apple kullanıcısının yüklediği her fotoğrafın cihazda taranmasına yönelik planları nedeniyle ateş altında olan Apple’ın aksine çarpıcı. Apple, planları hakkında daha fazla geri bildirim almayı duraklatmış olsa da, uzun süredir devam eden gizlilik tuzaklarından birini düzeltmeyi içereceklerine dair bir işaret yok: iCloud yedeklemelerinde etkili şifreleme yok ” diye yazdı. Kullanıcı verilerinin güvenliği ve şahsiliği konusunda dünyadaki en önemli kuruluşlardan olan EFF’deki yazı Apple ve Google’a seslenerek şu şekilde sonlanıyor: “WhatsApp çıtayı yükseltiyor ve Apple ve diğerleri de aynı şeyi yapmalı.”

Bir cevap yazın