///

Twitter, Yeni Özellikler Eklediği Blue’yu Yakında Duyurabilir

Birkaç ay oldu ve kullanıcılara aylık bir ücret karşılığında bir dizi ek tweet özelliğine erişim sağlayan Twitter’ın yeni abonelik hizmeti olan Twitter Blue’nun ilk test havuzunda (Kanada ve Avustralya) kullanıcılar arasında nasıl tepkiler aldığı yönünde haberler duymadık.

Ancak uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi geliştirilmekte olan bazı yeni Twitter Blue özelliklerine dikkat çekti. Alessandro’nun verdiği bazı bilgiler bize Twitter’ın, Blue için bir sonraki aşamaya geçtiğini gösteriyor.

Burada görebileceğiniz gibi, güncellenmiş Twitter Blue bilgi kartları , kullanıcılara sunacağı bazı yeni özellikleri özetlemekte.

Haziran ayında başlatılan ilk Twitter Blue paketi , şu anda ödeme yapan kullanıcılara şunları sağlıyor:

 • Tweet’leri geri alma  – Gönderdiğiniz tweet’leri, gönderildikten sonra 30 saniyeye kadar geri çekme yeteneği
 • Yer İşareti Klasörleri  – Kaydedilmiş tweetlerinizi atanmış konu klasörlerine ayırmanın yeni bir yolu
 • Okuyucu Modu  – Böylece tweet  dizilerini dağınık olmayan metne dönüştürebilir, tweetlenen tüm içeriği tek bir akışta okumanızı sağlayabilirsiniz.
 • Renk teması  – UX ekranınız için ek renk seçenekleri
 • Uygulama simgesi  – Cihazınızda kullanabileceğiniz özel uygulama simgeleri
 • Özel Destek  – Blue kullanıcıları Twitter yardımı için öncelikli.

Bu yeni elde edilen ekran görüntülerine dayalı olarak, Blue aboneleri ayrıca yakında şunlara da erişebilecek:

 • En Çok Okunan Makaleler – Son 24 saat içinde ağınızda en çok paylaşılan makaleleri vurgulayacak olan makaleler (bu , Twitter’ın Mayıs ayında geri aldığı Nuzzel’e çok benziyor )
 • Madde Okuyucu – Çeşitli yayınlardan reklamsız makaleleri okumak için yeni bir özellik
 • Özel Gezinme – Kullanıcıların uygulamanın alt çubuğunda Twitter gezinme sekmelerini istedikleri gibi düzenleyebilmesi olanağı (yani Alanlar, Topluluklar, vb.)
 • Daha uzun video yüklemeleri – Daha uzun video içeriği yüklemek için daha fazla kapasite
 • Yeni özelliklere erken erişim – Blue aboneler, resmi lansman öncesinde, test modundaki özelliklere de erişebilir

Bu farklılıklar, özellikle Scroll ve Nuzzel entegrasyonu ile Twitter Blue teklifinin elini güçlendirecek ve hizmete kaydolmak için önemli ölçüde etkili olabilecek gibi görünüyor.

Twitter Blue’nın test edildiği ve ilk kullanıma açıldığı iki ülkeden biri olan Avustralya’da yapılan bir anket Twitter kullanıcılarının %89’unun Blue özelliğinden haberdar olmadığını gösterdi. Bu kullanıcılara Blue anlatıldığında ise sadece %11’inin Blue’yu deneyebileceğini söyledikleri belirtiliyor.

Twitter Blue’nun en büyük cazibesi ‘Tweetleri Geri Al’ seçeneği gibi görülse de kullanıcıların bir twitte hata gördüğünde onu düzenlemek yerine silip yeniden düzenlemek isteyip istemeyeceği merak konusu. 

Şu anda var olan Twitter Blue özellikleri oldukça yetersiz görülüyor. Ancak bu yeni eklemeler kesinlikle daha fazla cazibe katacak ve özellikle erişimi daha fazla bölgeye genişletmeyi hedefliyorsa, Twitter’ın Blue’yu daha fazla kullanıcı için daha çekici bir seçenek haline getirmesine yardımcı olabilir.

Özellikle Kaydırma işlevinin eklenmesi çekici olabilir. Twitter’ın Mayıs ayında satın aldığı Scroll, insanlara “okuma deneyimini temizleyerek ve insanlara istediklerini, sadece içeriği vererek” reklamlar olmadan çevrimiçi makaleleri okumaları için bir yol sunmuştu .

Scroll, kullanıcı aboneliklerinden elde ettiği parayı daha sonra içerik sağladığı yayıncılara geliri aktarmak için kullandı ve yayınları ve yaratıcıları desteklemek için daha adil bir yol sağlarken aynı zamanda daha iyi bir çevrimiçi okuma deneyimi sağladı.

Yeni ‘Makale Okuyucu’ modu tam olarak böyle görünürken, yine Scroll satın alımı kapsamında edinilen Nuzzel de sosyal medya kullanıcıları arasında oldukça popüler bir uygulama olmuştu.

Şu anda Twitter Blue’nun fiyatı Kanada ve Avustralya’da ayda yaklaşık 3 ABD Dolarına eşdeğer. Türkiye’de kullanıcılar için düşünülen rakam ise 28 TL. Twitter, Blue’nun fiyatını düşük tutabilir ve gelişmiş işlevsellik sunabilirse Blue çok daha büyük bir şey haline gelebilir.

Ve gerçekten, Twitter Blue’nun kaydadeğer bir kâr sağlaması için aslında yalnızca küçük bir kullanıcı yüzdesine ihtiyacı var gibi görünüyor. Mevcut fiyatına göre, Twitter’ın toplam kullanıcı tabanının ( Şu an 206 milyon) yalnızca % 1’i sonunda kaydolup bu aylık ücreti taahhüt  etse bile , bu yine de doğrudan ayda yaklaşık 7 milyon ABD Doları veya üç ayda bir 21 milyon ABD Doları’na eşit olacak. 

Twitter Blue’nun genişlemesi hakkında Twitter’dan resmi bir açıklama yok, ancak bu yeni giriş ekranlarına dayanarak, çok yakında geliyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın