///

IGTV Emekli Oldu. Hoşgeldin Instagram Video!

Instagram CEO’su Adam Mosseri, birkaç hafta önce IGTV hakkında önemli bir değişiklik olacağını işaret eden bir açıklama yapmıştı. Instagram, uzun biçimli video yayınlama biçimi olan IGTV’yi emekli ettiğini duyurdu fakat bunu IGTV’nin ‘Instagram Video’ biçimine dönüştüğünü duyurarak yaptı. Bu, IGTV markalaşmasının sonu anlamına gelen resmi bir açıklama. Instagram’ın iddiasına göre videolar için daha akıcı bir Instagram deneyimi bizi bekliyor.

Instagram tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bugünden itibaren, IGTV ve diğer videoları tek bir formatta birleştiriyoruz – Instagram Video. Ayrıca, insanların yeni video içeriğini keşfetmesini kolaylaştırmak için bu birleşik video formatının yaşayacağı profilinize yeni bir Video sekmesi sunuyoruz.”

Burada görebileceğiniz gibi, oynat düğmesi simgesiyle gösterilen yeni video sekmesi artık yüklediğiniz tüm videoları tek bir yerde gösterecek. IGTV ve genel Instagram videosunun birleştirilmesi, izleyicilerin tam ekran moduna girmek için videonun herhangi bir yerine dokunabilmesiyle birlikte yeni oynatma işlevi de sağlarken, kullanıcılar aynı zamanda içerik oluşturuculardan yeni video içeriğini keşfetmek için kaydırmaya devam edebilecek.

Ayrıca Instagram, yüklenen tüm video klipler için yeni kırpma araçları ve filtrelerin yanı sıra videolarda konum etiketleme (önceden IGTV için mevcut değildi) ekliyor.

Video klipler için gerçek gönderme süreci aynı olacak, ancak feed videolar içi önizlemeler değişiyor:

“Video reklamlar için uygun değilse, özet akışındaki video önizlemeleri artık 60 saniye uzunluğunda olacak – bu durumda önizleme hala 15 saniye olacak. ”

Bu, kullanıcıların videolara daha fazla ilgi göstermelerine ve uzun izlemelere yardımcı olabilecek ve yayın içi önizlemeleriyle etkileşimi en üst düzeye çıkarmak isteyenler için etkileri olacak. Eğer öngörüldüğü gibi olursa kullanıcıların sizin içeriğinizin daha fazlasını görüntüleyebilecekleri anlamına gelir.

Ve Instagram video içeriklerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için, hem işletmeler hem de içerik oluşturucular için özet akışı bilgileri ve video analizlerinin tek bir birleşik ölçümde birleştirilmesiyle video ölçümlerinde bazı güncellemeler de yaptı.

Bunun özellikle kendi içerik öğelerini optimize etmek isteyenler için fazlasıyla faydalı bir değişiklik olacağından emin değiliz, ancak IGTV performansı için ayrı veriler yerine genel istatistiklerinize daha geniş bir bakış açısı sağlayacaktır.

Ve son olarak, Instagram video reklamlarının adını da değiştiriyor:

“Instagram Video ile  IGTV Reklamları  artık Instagram Yayın İçi video reklamları olarak adlandırılıyor. Uygun içerik oluşturucular, uzun biçimli içeriklerinden para kazanmaya devam edebilir ve markalar, uzun biçimli videolarla etkileşim kuran kitlelere ulaşabilir. Videolarını daha fazla kişiye ulaştırmak isteyen işletmeler için videoların uzunluğu 60 saniyeden uzun olmamalıdır. ”

Yine, bunlar içerik oluşturucular için süreçte önemli olan ince ayarları ve birçok açıdan en iyi uygulama yaklaşımlarını değiştirecektir. Makaralar ise değişiklikten etkilenmeyecek.

Instagram şefi Adam Mosseri kısa süre önce, Hikayeler, IGTV, Reels ve diğer çeşitli yeni öğelerin eklenmesiyle giderek daha karmaşık hale gelen uygulamayı basitleştirmeye yönelik daha geniş bir çabanın bir parçası olarak platformun video tekliflerini düzenleme planına işaret etti.

Instagram eskiden basit bir resim paylaşım uygulamasıydı ve kullanıcı büyümesini en üst düzeye çıkarmasına açık bir şekilde yardımcı olan, ancak aynı zamanda, potansiyel olarak uygulamasını biraz fazla şişirmiş olan bir çok özellik ile dönüştü, bu açıdan evrimini düşünmek şaşırtıcı.

Facebook, Messenger ile aynı şeyi kaydetti, çok fazla ekleme ile başa çıkamadı. Aslında kullanıcılar Messenger kullanımlarını kısıtlayarak Facebook’a uygulamayı yeniden biçimlendirmesi için bir mesaj vermişti.

Neredeyse bu, Facebook’un büyüme DNA’sının bir parçası gibi görünüyor – her uygulamayı, kullanım eğilimlerine uygun olarak, aklınıza gelebilecek her olası özellik ilavesiyle, çok fazla hale gelene kadar genişletin, oluşturun, ardından formatı yeniden biçimlendirin.

Şimdi tüm kullanıcılara sunulan yeni, basitleştirilmiş video formatı ile Instagram’ın en büyük rakibi haline gelen TikTok ile nasıl başa çıkacağını da öğreneceğiz.

Bir cevap yazın